Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9997784
osób.
Oni s± z nami:
SOPOT 1960. Autor:AN.
HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE. I W SOPOCIE.
W Sopocie - pokaz si³y i piêkna

Kulturystyka wesz³a w Polsce na w³asn± drogê. Lepsz± i oryginalniejsz± ni¿ gdzie indziej. Wykaza³ to konkurs sopocki, rozgrywany w konkurencji ogólnopolskiej. Zgromadzi³ on na starcie sam kwiat kulturystów, ubiegaj±cych siê o tytu³ najlepiej zbudowanego i najsprawniejszego sportowca Wybrze¿a.
Uczestnicy konkursu musieli demonstrowaæ nie tylko podstawê i miê¶nie, ale równie¿ swoj± si³ê i sprawno¶æ. I to w³a¶nie jest nowe w polskiej szkole kulturystycznej.


Konkurs rozgrywa³ siê w dwóch grupach: seniorów i juniorów, a w ka¿dej grupie w dwóch kategoriach wzrostu. Seniorów obowi±zywa³y dwa æwiczenia si³owe: wyciskanie sztangi w le¿eniu oraz przysiad ze sztang±. W kategorii wzrostu do 168 cm: wyciskanie sztangi wagi 70 kg i przysiad z obci±¿eniem 80 kg ( na barkach) w kategorii powy¿ej 168 cm : wyciskanie 75 kg i obci±¿enie w przysiadzie 85 kg.
Ju¿ pierwszym æwiczeniu zanotowano niespodziankê. Rekord - dwudziestokrotne wyci¶niêcie sztangi wagi 75 kg ustanowi³ student Uniwersytetu Warszawskiego Józef Radziwi³ko. Mimo ze nie ma wygl±du ciê¿arowca (piêkna, klasyczna budowa), zdystansowa³ ciê¿arowca tej klasy jak, Cieplak, który doszed³ tylko do 18 powtórzeñ, Jasiñski, æwicz±c sztang± l¿ejsz± o 5 kg (ni¿sza kategoria wzrostu) osi±gn±³ 15 powtórzeñ. W jego grupie startowa³ piêknie zbudowany Jerzy Grodek, który w³a¶nie w wyciskaniu i przysiadach str±ci³ du¿o punktów, co zadecydowa³o jego przegranej w ogólnej klasyfikacji.
Gdyby nie to, Andrzej Jasiñski - „Mr Polski” na rok 1959, zszed³by z areny pokonany.

Poza Grodkiem, czo³ówka naszych kulturystów zdoby³a w przysiadach maksymalna ilo¶æ punktów (po 5 za 20 przysiadów). Jerzy Grodek natomiast wypad³ doskonale w æwiczeniach gimnastycznych, demonstruj±c efektowne przerzuty i salta.
Próba æwiczeñ si³owych wykaza³a, ¿e w przysz³o¶ci ciê¿ar sztangi nale¿y dostosowaæ nie do wzrostu, lecz do wagi zawodnika. Regulamin sopocki krzywdzi³ najwyra¼niej „;lekkiego” Andrzeja Liedkiego z Legnicy, który musia³ d¼wigaæ tê sam± sztangê, co Jasiñski, mimo ¿e wa¿y³ o 15 kilogramów mniej.

Liedke, najl¿ejszy z niskich seniorów, choæ posiada pos±gow± budowê i wspaniale rze¼bione miê¶nie, w³a¶nie z powodu ma³ej wagi cia³a (63,5 kg) nie by³ w stanie rywalizowaæ z ciê¿szymi przeciwnikami i nie zakwalifikowa³ siê do fina³u. Gdy po zakoñczeniu eliminacji zorientowano siê w b³êdzie regulaminu, jury na wieczornym posiedzeniu postanowi³o dopu¶ciæ Ledkiego do fina³owego konkursu, ale o tej decyzji nie zdo³ano go na czas zawiadomiæ. Liedke opu¶ci³ ju¿ Sopot, trac±c chyba pewne drugie miejsce w swojej kategorii wzrostu (do 168 cm).

Konkurs zgromadzi³ na starcie 23 zawodników. W stosunku do ostatniego konkursu o tytu³ „Mr Polski” wszyscy uczestnicy poprawili siê, co najmniej o klasê. Wielu z nich dogania ju¿ Andrzeja Jasiñskiego, mimo ¿e i on poprawi³ siê znacznie. W ci±gu ostatnich 10 miesiêcy Jasiñski zwiêkszy³ objêto¶æ klatki piersiowej ze 115 na 124 cm (przy wdechu) oraz objêto¶æ ramienia z 39 na 44 cm (pomiar dokonano po rozgrzewce). Zdaniem niektórych, Andrzej Jasiñski zaczyna zatracaæ harmonie proporcje budowy.

Zainteresowanie konkursem w Sopocie bardzo du¿e to mimo niepogody. Ulewny deszcz spowodowa³ prze³o¿enie imprezy na 14 i 15 sierpnia. Widzów zebra³o siê kilka tysiêcy.
Przedstawiciele Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki postanowili w³±czyæ imprezê do przysz³orocznego kalendarza sportowego. Ma siê ona odt±d odbywaæ rokrocznie w Sopocie.

Jury konkursu stanowili:
Redaktor Stanis³aw Zakrzewski (przewodnicz±cy) oraz dr K±dzia³kiewicz, mgr Styczyñski i mgr Strelau.

Wyniki konkursu sopockiego

Juniorzy
( wzrost do 168 cm):
1. Czes³aw Parysek, Kutno
2. Mieczys³aw Gasztold, Legnica
Juniorzy (powy¿ej 168 cm)
1. Lech Bednarek , Sopot
2. Andrzej Ultkowski, Gdañsk
Seniorzy (wzrost do 168 cm)
1. Andrzej Jasiñski, Warszawa
2. Ryszard Wysocki, Gdañsk
3. Jerzy Baranowski, £ód¼
Seniorzy (wzrost powy¿ej 168 cm)
1.Jerzy Grodek, Warszawa
2.Józef Radziwi³ko, Warszawa
3.Ryszard Paciejewski, Elbl±g
Wszechkategoria
1. Andrzej Jasiñski, Warszawa
2. Jerzy Grodek, Warszawa
3. Józef Radziwi³ko, Warszawa
4. Ryszard Paciejewski, Elbl±g
5. Ryszard Wysocki, Gdañsk
6. Jerzy Baranowski, £ód¼

Autor: AN.

Od JWIP.PL.
Pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski w kulturystyce odby³y siê dziêki inicjatywie Stanis³awa Zakrzewskiego, ówczesnego redaktora naczelnego miesiêcznika „Sport dla Wszystkich” i w³a¶nie z tego czasopisma jest wy¿ej prezentowany artyku³.
Bez znajomo¶ci wa¿niejszych wydarzeñ i tych ludzi, którzy tworzyli historiê naszej kulturystyki, trudno oceniaæ jej wspó³czesny kierunek, szczególnie wyczynowej sprowadz±c±cej siê wy³±cznie do masy i napinania miê¶ni.
Zdjêcia archiwalne z pierwszych lat naszej kulturystyki mo¿na zobaczyæ w Galerii JWIP.PL

22. Rej. 22/historia - 4/4.03.2010
Ostatnia aktualizacja 6 marca 2010 godz. 16:30
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 Bill Pearl , 1962 r.
Bill Pearl , 1962 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE