Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9285937
osób.
Oni są z nami:
Naturalne wspomaganie. Aut. Maria Szustakowska - Chojnacka
Tribulus (buzdyganek ziemny) jest ostatnio bardzo popularny w środowisku ćwiczących kulturystykę.


Wyciągi z buzdyganka zwiększają poziom wolnego testosteronu. Pobudzają uwalnianie gonadotropiny, lutotropiny LH, folikulostymuliny, FSH, a efektem tego może być wzrost mięśni, podniesienie liczby erytrocytów we krwi i zwiększenie siły fizycznej.
Powodują wzrost testosteronu i estradiolu u sportowców, w tym kulturystów, co wpływa na regenerację i wzmocnienie mięśni oraz przyspieszenie rozwój tkanki mięśniowej.
Trzeba jednocześnie wspomnieć, że Tribolusowi towarzyszą różne komercyjne informacje o jego nadzwyczajnych właściwościach i skuteczności w budowie mięsni i siły ćwiczących kulturystów. To tylko mity rozsiewane przez producentów tzw. cudownych preparatów, wiec wróćmy do rzeczywistości, którą przedstawiam w wielkim skrócie.

Na zdrowie mężczyzn w średnim wieku duży wpływ mają fitoandrogeny. W przyrodzie rozpowszechnione są naturalne źródła androgenów, ale nie wszystkie rośliny zostały jeszcze dokładnie zbadane. Mogą one bezpośrednio dostarczać androgeny, pobudzając ich produkcję, lub hamując przemianę androgenów do estrogenów itd. Dla przykładu pyłek sosnowy zawiera znaczne ilości gotowego testosteronu, pokrzywa zapobiega konwersji testosteronu do estrogenów, natomiast buzdyganek pobudza biosyntezę androgenów.
Roślina ta w medycynie chińskiej ma swoje miejsce od tysiącleci, w krajach zachodnich stosuje się tę roślinę w profilaktyce kamicy i zapaleń dróg moczowych, jak również w celu poprawy funkcji rozrodczej i seksualnej. Sportowcy uprawiający dyscypliny siłowe, dzięki stosowaniu buzdyganka, osiągali dobre wyniki.


Buzdyganek ziemny ( tribulus terrestris) jest niedużą, niepozorną krzewinką, wywodzącą się ze strefy tropikalnej i subtropikalnej Azji, Afryki, i Australii. Występuje w południowo-wschodniej Europie. Rozpowszechniony jest niemal na całym świecie.
Jest rośliną stosowaną przez wieki w tradycyjnej medycynie Chin i Indii, znaną również w starożytnej Grecji. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku buzdyganek odkryty został również w Ameryce Północnej. Przyczynili się do tego bułgarscy ciężarowcy. W igrzyskach olimpijskich, w których brali udział, osiągali wysoką sprawność fizyczną. Zawdzięczali ją, jak twierdzili, stosowaniu buzdyganka. Roślinę tę używano powszechnie w sportach siłowych w byłych krajach ‘’ wschodniego bloku ’’.
Owoce buzdyganka zawierają; flawonoidy ( kempferol, rutyna, kwercetyna ), saponiny sterydowe ( protodiscyna ). Istotnym składnikiem są fenolokwasy, aminokwasy ( kwas glutaminowy, asparaginowy ), alkaloidy, cukry, tłuszcze , białko, sole mineralne; żelazo, potas, wapń, fosfor oraz witaminy, zwłaszcza witaminę C
( Flawonoidy i fenolokwasy to dwie podstawowe grupy polifenoli, które występują w tkankach roślinnych. Fenolokwasy są silnymi antyutleniaczami, ‘’ wymiatają ‘’ wolne rodniki, przeciwdziałają chorobie wieńcowej itd.).
Naukowcy nie ustalili dotąd, jaki składnik ma największe znaczenie dla właściwości leczniczej rośliny. Przypuszcza się, że decyduje o tym cały unikalny konglomerat.
W medycynie buzdyganek używany jest; - w zaburzeniach oddawania moczu, w stanach zapalnych gruczołu krokowego, w ciiśnieniu tętniczym ( obniża ciśnienie tętnicze krwi), zapobiega kamicy żółciowej i nerkowej, - zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej, - w chorobach wątroby, nerek- w celu poprawy funkcji rozrodczej i seksualnej.
Łodyga wraz z liśćmi jest skutecznym środkiem ściągającym, przeciwobrzękowym i przeciw bakteryjnym.
Badania naukowe wykazały, że stosowanie kilkutygodniowe buzdyganka podwyższa stężenie hormonu lutenizującego LH we krwi, pobudzającego produkcję testosteronu poprzez stymulację komórek Leydiga .
( Komórki Leydiga znajdują się w męskich gonadach. Mają cechy komórek sterydogennych, produkują testosteron).
Wysoki poziom LH ma wpływ na poziom wolnego testosteronu we krwi Zwiększa się synteza protein poprzez podniesienie dodatniego bilansu azotowego, co jest bardzo istotne dla sportowców.
Owoc tej rośliny reguluje pracę hormonów odpowiedzialnych za poprawę wydolności fizycznej, wzmacnia organizm oraz poprawia libido. Protodiscyny zawarte w buzdyganku w bezpośredni sposób podwyższają poziom hormonu lutenizującego, który pobudza jądra do produkcji androgenów. Są prokursorem dla DHEA ( dihydroepiandrosteron), który w organizmie poprzez proces dehydrogenazy może być przekształcony do testosteronu. Buzdyganek nie ma preferencji, co do płci. Przypuszcza się, że oddziałuje głównie na przysadkę, pobudzając ją do wydzielania gonadotropiny, (hormony wydzielane przez przedni płat przysadki), lutotropiny LH i folikulostymuliny FSH pobudzających z kolei jądra lub jajniki do intensyfikacji właściwej im czynności seksualnej.
Buzdyganek odgrywa bardo dużą rolę w leczeniu niepłodności u mężczyzn. Stosowane suplementy, gotowe preparaty czy napary lub odwary, do których używa się sproszkowanych owoców w dawce 1,5 - 3,0 g dziennie są bardzo pomocne i przynoszą efekty.
Wielu ludzi Zachodu a zwłaszcza mieszkańcy Australii, uważają buzdyganek za uciążliwy chwast, gdyż kolce jego nasion i owoców mogą mocno zranić stopę, przebić oponę i nie dają się usunąć. Dlatego też nazwano tę krzewinkę ‘ ’diabelskim ’’ chwastem. Azjaci w stosunku do niej są bardzo wyrozumiali. Dostrzegają w tej roślinie źródło zdrowia i siły .Chińczycy stosują ją od kilu tysiącleci na bóle głowy, zmiany skórne oraz na wiele chorób wewnętrznych, jak również na impotencję.
Buzdyganek wpływa korzystnie na psychikę, na andropauzę u mężczyzn. Reguluje poziom hormonów i dzięki temu pozytywnie wpływa na witalność. Hamuje proces starzenia, rozwój syndromu metabolicznego, usprawnia funkcje seksualne. Przy dłuższym stosowaniu obniża poziom tłuszczu i cukru we krwi. Pomaga regulować wagę ciała.
Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka, marzec 2010 r.
Rej. 30/wspomaganie -2 /19.03.2010

Ostatnia aktualizacja 31 marca 2010 godz. 21:30

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Niemcy – Kolonia
Niemcy – Kolonia
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE