Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9955687
osób.
Oni są z nami:
Leciwy "Herkules". Autor: Jan Włodarek


W dniu 1 kwietnia 1960 r. rozpoczął działalność trzeci w Polsce ośrodek kulturystyczny - warszawski „Herkules”. Powstał z inicjatywy Władysława Czubaszka, pracownika Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Książki, Radia i Prasy, aktywnie wspomaganego przez Andrzeja Jasińskiego – ówcześnie najlepszego polskiego kulturystę, posiadającego tytułu Mister Polonia i zarazem dobrego gimnastyka oraz ciężarowca, który został pierwszym kierownikiem i instruktorem w Ośrodku.

Na pierwszy trening do małej salki wynajmowanej w szkole przybyło kilkudziesięciu młodych zapaleńców, zafascynowanych możliwością kształtowania siły i umięśnienia, propagowaną na łamach „Sportu dla Wszystkich” przez Stanisława Zakrzewskiego. Wśród nich był Jan Rozmarynowski, dziś sportowy fotoreporter znany, m.in. z łam kulturystycznych czasopism oraz - aktualny szef „Herkulesa”.

Mimo że do dyspozycji ćwiczących były tylko 4 ławeczki wykonane chałupniczym sposobem, 2 sztangielki i 30 par hantli nikt, nie na brak sprzętu nie narzekał, gdyż trening siły uzupełniano prostymi ćwiczeniami gimnastycznymi, izometrycznymi i pompkami na trzech stołkach, w których mistrzem był Jan Rozmarynowski.

Po kilku miesiącach aktywnej działalności, raczkujący „Herkules” pozyskał znacznego patrona - Dzielnicowy Komitet Kultury Fizycznej W-wa Praga – Południe, który szybko postarał się o lokal odpowiedni do uprawiania ćwiczeń siłowych. Pomimo, że było to kilka zdewastowanych pomieszczeń, w piwnicy po byłym magazynie na ul. Dąbrówki 9 , „herkulesiaki” cieszyli się ze stałej siedziby. Nie czekając na dotację i brygadę remontową, sami z entuzjazmem zabrali się do pracy. Używając swoich prywatnych narzędzi i materiałów wymienili spróchniałe podłogi, okna, pomalowali pomieszczenia. Wszystko zmieniło się nie do poznania. Powstała sala treningowa - licząca 80 metrów kwadratowych, szatnia, sanitariat oraz sekretariat, wszystko czynne do dziś. Ze składek członkowskich kupiono urozmaicony sprzęt.

Od pierwszych dni było tłoczno. Od godziny 7 do 22 ćwiczyło w sumie ok. 500 osób, głównie młodzież podzielona na grupy treningowe. Przez pierwsze 5 lat przez sale Ośrodka przewinęło się ponad 5 tyś osób.

O wszystkich trenujących starał się dbać Andrzej Jasiński. Każdy początkujący otrzymał od niego program treningu - na ówczesne lata nowatorski, sam też rygorystycznie pilnował jego realizacji. Wpajał ćwiczącym „żelazną” zasadę, że bez podstawowego przygotowania, w tym sprawnościowego, nie osiąga się dobrych wyników.

W 1962 roku Andrzej Jasiński wydaje swoją broszurkę „Tajemnice pięknej sylwetki”, przeznaczoną dla początkujących kulturystów, a rok później następną pt. „Zostań Herkulesem”. Ta druga zawiera roczny plan treningów dla zaawansowanych, metody szybkiego rozwoju, wskazówki specjalne i metodyczne wynikające z jego doświadczeń jako zawodnika i instruktora. Były to publikacje pionierskie i bardzo pomocne do poprawnego treningu. Szczególnie dobrze przysłużyły się jego najlepszym „uczniom” - czołowym polskim kulturystom pierwszej połowy lat sześćdziesiątych, do których należeli m. in. : Zbigniew Bieliński, Wiesław Chałas, Stefan Niedziałkowski, Stanisław Ptaszyński. Jan Rozmarynowski, Zbyszek Słodkowski.

W roku 1962 Ośrodek zmienił nazwę na „Ośrodek Ćwiczeń Siłowych Herkules”, jak również oprócz istniejącej sekcji kulturystyki, powstała sekcja podnoszenia ciężarów, z drużyną występującą w Warszawskiej Lidze Okręgowej.

W 5. rocznice powstania „Herkulesa”, podsumowania jego dotychczasowej działalności dokonał jej Andrzej Jasiński w jednej ze swoich publikacji, wymieniając wśród licznych sukcesów sportowych w kulturystyce i w podnoszeniu ciężarów oraz w pracy ideologiczno - wychowawczej i z tzw. „trudną młodzieżą”. Podkreślił, że te osiągnięcia były możliwe do tylko dzięki pomocy KD PZPR, Frontu Jedności Narodu z Saskiej Kępy i DKKFiT Praga Płd.

Stało się tradycją że kolejnym rocznicom „Herkulesa” towarzyszyły jubileuszowe artykuły w czasopismach: „Rekreacja Fizyczna”, „Wiadomości Sportowe”, pisane przez Henryka Jasiaka – dziennikarza i pioniera polskiej kulturystyki.

Następne zmiany organizacyjne nastąpiły pod koniec 1965 r., kiedy to Ośrodek przekształcił się w „Atletyczny Klub Sportowy Herkules”. Niestety, jego działalność skupiła się na tworzeniu silnej drużyny w podnoszeniu ciężarów. Sekcja kulturystyki od 1966 przez kilka następnych lat przestała liczyć.
W tym czasie sekcja ciężarowców kierowana i trenowana przez Witolda Kowalskiego liczyła 80 zawodników seniorów i juniorów. Reprezentantem klubu był m.in. Roberta Wójcika - członek kadry narodowej, który jako pierwszy polski ciężarowiec uzyskał w trójboju 500 kg.

Rok później drużyna „Herkulesa” awansowała do I ligi podnoszenia ciężarów. Były sukcesy, drużyna liczyła się w kraju, ale w 1970 r. nastąpił nieoczekiwany regres w wynikach sportowych i nieodwracalny kryzys w funkcjonowaniu klubu. Zbiegły się z tym uzasadnione zastrzeżenia do jego statutowo - finansowej działalności. Władze sportowe Dzielnicy Praga Południe wstrzymały dotacje finansowe. Drużyna ciężarowców spadła z I ligi , a następnie została wycofana z rozgrywek.
Na początku 1971 r. zlikwidowano AKS „Herkules”, a Andrzej Jasiński, główna postać w kierownictwie klubu zaprzestał działalności w podnoszeniu ciężarów i kulturystyce. Klub przekazano do TKKF-u i w roku 1972 stał się Ogniskiem TKKF.

Kierownikami ośrodka kolejno byli : Jan Braun, Stanisław Nawrocki, Stanisław Ptaszyński, Stefan Mizieliński, (na początku lat 90. rozstał się z Ogniskiemu i kulturystyką).

Należy podkreślić, że kolejne zmiany organizacyjne i przynależność do TKKF spowodowały, że „Herkules” pod przewodnictwem Tadeusza Kosiarskiego - prezesa Zarządu, stał się jednym z przodujących ośrodków kulturystycznych w kraju. Wzrosła jego popularność wśród warszawskiej młodzieży. W latach 1977 –1989 w reprezentacji „Herkulesa” występowali czołowi kulturyści Polski, m. in. : Marek Bormański, Paweł Fileborn, Artur Gaj, Leszek Moniński, Mirosław Sawicki, Paweł Przedlacki, Andrzej Urbański,, Roman Zakrzewski, ,
W mistrzostwach Polski zdobyli 17 medali ( 7 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych).
W ostatnich latach zawodnicy „Herkulesa” odnieśli w sukcesy w wyciskaniu sztangi leżąc, w kraju i zagranicą.

„Herkules”, pomimo zakrętów i kryzysów w swojej historii przetrwał i ciągle tętni życiem. Za Henrykiem Jasiakiem można powtórzyć, że dotychczasowa działalność Ośrodka „stanowi swego rodzaju kamień milowy na drodze narodzin i dojrzewania polskiej kulturystyki jako sportu i stylu życia”. Dziś też dobrze służy kulturze fizycznej. Obecną wizytówką Ogniska jest sekcja wyciskania sztangi leżąc. Reprezentanci tej sekcji odnoszą znaczne sukcesy w rywalizacji sportowej. Główną w tym zasługa działaczy – duchem i ciałem, od wielu lat związanych z „Herkulesem. Z licznego grona tych społeczników, obecnie już weteranów, można wymienić m.in. : Jan Rozmarynowskiego - aktualnego prezesa zarządu Ogniska, Tadeusza Kosiarskiego - mającego za sobą kilka kadencji na stanowisku prezesa, Aleksandra Badowskiego, Bogdana Filipka oraz Leszka Legana - od 1980 roku pełniącego różne funkcję organizacyjne i szkoleniowe. Od kilkunastu lat nie ma już śp. Jana Kondrackiego, jednego ze współzałożycieli „Herkulesa” i twórców pozycji Ogniska w krajowej kulturystyce.

Ci co ćwiczyli w Herkulesie zostawili w nim cząstką swego - głównie młodego życia. Systematyczne treningi były dla nich stylem życia i fundamentem sprawności fizycznej i psychicznej.
Autor: Jan Włodarek . Maj 2002.
Rej. 38/ośrodki -2 /31.03.2010/ JWIP.PL

Ostatnia aktualizacja 31.03.2010 godz. 23:40Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Silni ludzie, 2008 r.
Silni ludzie, 2008 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE