Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9963370
osób.
Oni są z nami:
Witold Majchrzak - legendarny kulturysta (1917 -2009)

(Na zdjęciu: Witold Majchrzak i Jan Włodarek, Bydgoszcz, rok 1976, fot. J. Szala).

Urodził się 30 listopada 1917 roku w Berlinie.
Przez całe życie był oddany Polsce, walczył broniąc ją w kampanii wrześniowej.
Pasjonował się sportem, kochał ćwiczenia siłowe. W Bydgoszczy, już w latach 30 - tych uprawiał boks, zapasy, podnoszenie ciężarów i inne dyscypliny sportowe.
Po wyzwoleniu Polski, organizował od podstaw sport w Bydgoszczy, w tym kulturystykę, której wierny był do końca swojego życia. Udzielał się społecznie w strukturach organizacyjnych kulturystyki TKKF oraz LZS.
Darzony był wielkim szacunkiem przez tych, którzy wówczas ćwiczyli kulturystykę i propagowali w kraju.

Szkoda, ze o Jego pionierskiej pracy na rzecz kulturystyki zapomnieli w Polskim Związku Kulturystyki... Milczą również redaktorzy kolorowych magazynów dla ćwiczących, nieraz serwujących „recepty amerykańskich mutantów”.


Dobrze pamiętam ostatnie spotkanie z Witkiem w Jego domu, w Bydgoszczy. Prawie na wszystkich ścianach wysiały dyplomy, medale, proporczyki a w regale i na szafach rzędem puchary- pamiątki przypominające sukcesy sportowe Witka.
Był bardzo chory, cierpiał, ale martwił się że wyczynowa kulturystyka została sprowadzona do napinania mięśni, budowanych z pomocą środków pochodzenia farmaceutycznego.

Dziś w rocznicę Jego rodzin powtórzę to, co powiedział mi o początkach swojej przygody ze sportem oraz chłopakach, których uczył kulturystyki:

- „W bydgoskiej „Polonii” szczeniakiem byłem (koniec lat 20.), a udało mi się ćwiczyć razem z Edwardem Rinke*. Po każdym treningu wracałem do domu z posiniaczoną twarzą i mama załamywała ręce. Cóż byłem niski i nawet walcząc z dystansu miałem za krótkie ręce. Po trzech latach treningów zrezygnowałem. W klubie „RKS Amator” były treningi zapasów. Zgłosiłem się, spróbowałem. Ćwiczyliśmy nad kanałem, zawsze na świeżym powietrzu. Oprócz zapasów i podnoszenia ciężarów jeszcze biegałem, pływałem, żeglowałem. Nie gardziłem udziałem w grach zespołowych.

- Każdego roku (lata 80.) przychodziła do mnie prawie setka chłopaków, takich nietypowych mięczaków, chudych i nieporadnych, którzy dzięki ciężkiej pracy budowali bez prochów piękną, męską sylwetkę. Bo w kulturystyce chodzi, o piękno, proporcje ciała, sportową sylwetkę, a nie, przewalistą - powleczona patologiczną masą mięśniową. Gdyby ta dyscyplina, ale z zasadami polskiej szkoły kulturystyki Stanisława Zakrzewskiego, była dziś, to by była powszechnie uznawana przez społeczeństwo, a młodzież nie byłaby garbata.

O Jego przygodach na arenach sportowych - przez pół wieku - nazbierało się wiele artykułów i opowieści. W zbiorze materiałów JWIP.PL jest kilkanaście artykułów o Witoldzie - życiu i sportowych sukcesach. Są one złotymi kartami historii polskiej kulturystyki. Bez ich znajomości, w środowisku ćwiczących kulturystykę można uchodzić za intelektualnego „pakującego” muła.

Oto polecane tytuły artykułów (są w dziale; "Sylwetki"):

„Witold Majchrzak - atleta wszechstronny" Autor: Jan Włodarek „Witold Majchrzak - ostatni siłacz Rzeczpospolitej" Autor: Jan Włodarek
„Jego życiorys to gotowy scenariusz filmowy” Autor: Stanisław Karabasz
„Powalił niedźwiedzia” Autor: Paweł Kowalski
„Moje pierwsze spotkanie z Nestorem” Autor: Jan Włodarek
„Człowiek na medal” Autor: Małgorzata Wąsacz
„Witold Majchrzak – pancerniak z Artyleryjskiej” Autor Małgorzata Wąsacz.
„Wspominamy Witolda Majchrzaka" Autor:
Małgorzata Wąsacz
„Wspominamy Witolda Majchrzaka" Aut. Zespół JWIP.PL

PAMIĘTAJMY O WITOLDZIE MAJCHRZAKU NASZYM PRZYJACIELU - LEGENDZIE POLSKIEJ KULTURYSTYKI,

Jan Włodarek
, 30 listopada 2011 r.

*E.Rinke, w latach międzywojennych należał do krajowej czołówki pięściarzy (wagi muszej i koguciej). W pierwszych latach okupacji . został aresztowany przez gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Tam zmuszony przez SS-manów stoczył kilkanaście walk. Po wyzwoleniu boksował jeszcze przez kilka lat w bydgoskich klubach. Poczym został trenerem, wyszkolił znakomitych bokserów
m. in. Henryka Niedźwiedzkiego i Jerzego Adamskiego wielokrotnych mistrzów Polski i medalistów olimpijskich.
Rej.458. /Pionierzy - 31/ 2011.11.30 / JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.12.02. Godz. 22:45


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Medaliści, 2009 r.
Medaliści, 2009 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE