Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033993
osób.
Oni s± z nami:
Nadkoksowani... nadkomensacja. Autor: JureK

Na zdjêciu: M. Mentzer, 1983 r., fot. z "Sportman".

Moim zdaniem:

Kiedy¶ jeden z moich zdolnych wychowanków po dwóch latach ustawicznego ro¶niêcia zanotowa³ pierwsz± wiêksz± stagnacjê. Postanowi³em wtedy podzieliæ siê z nim moim najwiêkszym treningowym sekretem - odkryciem (a wa¿y³em ju¿ wtedy ok. 105 kg) - trzeba æwiczyæ ka¿d± grupê mocniej, ale... rzadziej!

A on? Popatrzy³ na mnie jak na mordercê (swoich marzeñ chyba?) i poszed³ do ówczesnego „mistrza” po poradê. „Mistrz” trening mu zaordynowa³ taki sam jak sobie i „przepisa³” stosown± ilo¶æ koksów, bo by³ ich zwolennikiem i lokalnym dostarczycielem...


Ale m³odemu by³o za ma³o! Samowolnie PODWOI£ polecon± mu ilo¶æ pracy treningowej (i sterydów!). W rok by³o „;po ch³opie”... Koniec marzeñ o mistrzostwie, depresja, uszkodzona w±troba... Szkoda...
Co z tego wynika? ¯e NIC nie pomo¿e nam tak, jak zdrowy dystans do w³asnych marzeñ i wyobra¿eñ, podsuwanych nam przez nasze rozbuchane ego. Za to mo¿e nam pomóc... do¶wiadczenie innych!

Mike Mentzer - twórca omawianej gdzie¶ na tym portalu (JWIP.PL) metody Heavy Duty - jako prywatny trener opiekowa³ siê kiedy¶ m³odym cz³owiekiem o bardzo kiepskich predyspozycjach do przyrostu masy miê¶niowej. Nic dziwnego 30 - 40% z nas ma tego typu problem (inaczej sylwetka Schwarzennegera by³aby norm±!). Zgodnie ze swoj± doktryn± zaleci³ mu æwiczyæ ka¿d± grupê 2 razy w tygodniu, nadzorowa³ trening, zaordynowa³ dietê...

I co? I nic- w³a¶nie! Ale w USA - je¶li ma siê z³ot± kartê kredytow± - na wszystko jest rada! Mentzer zaprowadzi³ m³odego „;hardgainera” do fizjologa na testy, a ten stwierdzi³, i¿... jest on ciê¿ko przetrenowany! To stwierdzenie by³o szokiem dla do¶wiadczonego trenera, a propozycja fizjologa, ¿eby wyd³u¿yæ przerwy miêdzy poszczególnymi sesjami wyda³a mu siê co najmniej niew³a¶ciwa. Po och³oniêciu z pierwszych emocji postanowi³ jednak spróbowaæ i... w efekcie treningu grupy miê¶niowej raz w tygodniu nast±pi³a zauwa¿alna, choæ jeszcze nie satysfakcjonuj±ca i trenera, i zawodnika poprawa.

Mentzer jednak „za³apa³” mechanizm wzrostu masy i poszed³ dalej - trening grzbietu i nóg (a wiêc najwiêkszych i najtrudniejszych do trenowania grup miê¶niowych!) roz³o¿y³ na raz na DWA tygodnie (na przemian - w 1. tygodniu - grzbiet, w 2. - nogi)! Zauwa¿y³ bowiem, ¿e i wielka masa tych miê¶ni, i niemo¿liwo¶æ ich wy³±czenia z codziennego wysi³ku (trzymaj± nasze cia³o w pionie i przemieszczaj± nas kilometry dziennie) spowalniaj± tempo ich pe³nej odnowy. To z kolei limituje odnowê ca³ego cia³a, jako ¿e grzbiet i nogi pobieraj± gros energii przeznaczonej na regeneracjê.

Efekt takiej zmiany by³ pozytywny i wrêcz zdumiewaj±co du¿y - niektórzy z pó¼niejszych polemistów Mentzera zrzucali go na karb tzw. efektu kumulacyjnego (nag³ej mo¿liwo¶ci zaspokojenia poda¿y wytworzonej w wyniku mocnego treningu - np. pi³karzowi po sezonie mocnego biegania i przerwie wypoczynkowej grubiej± nogi ;-); inni pos±dzali Mentzera o b³êdy w poprzednim ustawieniu kaloryczno¶ci diety, jeszcze inni - o znalezienie odpowiedniego „chemicznego dopalacza” dla m³odego organizmu...

Osobi¶cie uwierzy³em Mentzerowi. Czyta³em to z wypiekami (w dodatku po rosyjsku, bo to by³ jaki¶ przedruk, który przyniós³ mi kolega) i nagle - zajarzy³em! Przecie¿ to nic innego jak efekt dzia³ania nadkompensacji, o której na kursie trenerskim naucza³ mnie niezapomniany dr Makuch z wroc³awskiej AWF!

Podczas treningu miê¶nie kurcz± siê - wykonuj± pracê, tkanka traci kilkakrotnie wiêcej bia³ka ni¿ podczas spoczynku. To w³a¶nie jest ten podstawowy impuls do nadkompensacji bia³ek, a wiêc rozwoju muskulatury.

W zale¿no¶ci od tego, jak wiele i jakich bia³ek utraci komórka miê¶niowa, zachodz± trzy podstawowe kierunki nadkompensacji (wzglêdnie jedynie rekompensacji, czyli wyrównania) zaistnia³ych strat. Kulturystów powinien interesowaæ tylko (lub g³ównie) taki trening, którego konsekwencj± bêdzie nadkompensacja bia³ek kurczliwych, gdy¿ one w pierwszej kolejno¶ci stanowi± o masie i sile miê¶ni.

Skoro wiêc w wyniku wzrostu do¶wiadczenia treningowego potrafimy coraz g³êbiej „przetrenowaæ” (a¿ do prawdziwego przetrenowania! ) nasze miê¶nie, to czas na ich odnowê i odbudowê z nadmiarem, czyli przyrostem (w³a¶nie bêd±cym efektem nadkompensacji!) MUSI BYÆ D£U¯SZY zw³aszcza u starszych æwicz±cych (powy¿ej 25 roku ¿ycia) æwicz±cych. Czy nie zastanawia Was, ¿e nakoksowani do bólu i nafaszerowani suplementami oraz od¿ywkami „tytani” (czêsto te¿ obdarowani sporymi miê¶niami genetycznie!) æwicz± grupê tylko raz w tygodniu?

Dlaczego? Z lenistwa - je¶li walcz± o setki tysiêcy dolarów, euro itp.? Po prostu wiedz±, ¿e po morderczym treningu nie dadz± rady szybciej siê odnowiæ i daæ przyrosn±æ swoim miê¶niom... Dlaczego wiêc wielu z nas jest ... mniej rozs±dnych?

Chyba nigdy nie znajdê odpowiedzi na pytanie, dlaczego kiepsko od¿ywiaj±cy siê chudy ch³opaczek w wieku wzrostowym po 6 godzinach siedzenia w szkole „wali na Maksa” codziennie 2 godziny na si³owni, a brak przyrostów zwala na s³ab± genetykê lub niedotrenowanie... Do wróbli nie strzela siê z armaty, ma³ych miê¶ni nie katuje siê do oporu godzinami... „Nakoksujcie siê” wiêc odpowiedni± doz± odpoczynku, który przyniesie Wam upragnione przyrosty! S³owo!
Autor: JureK, kwiecieñ 2008 r.
Rej.521./Trening - 57/2013.03.16 /JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.31. Godz.21:23



ZOBACZ: artyku³ Mariusza Pencaka pt. : "Nakoksowani... nadkomensacja - POLEMIKA".

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Kierunek na..., 1998 r.
Kierunek na..., 1998 r.
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE