Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10489598
osób.
Oni s± z nami:
Reg Park - legenda kulturystyki. Autor: Mariusz Pencak

Na zdjêciu Reg Park - legenda z³otej ery kulturystyki, 1951. Fot. z arch. autora.

Reg Park, bodaj¿e najsilniejszy bodybuilder swoich czasów, kulturysta który po raz pierwszy, oficjalnie wycisn±³ 500 funtów (ok. 225 kg). Wspania³y sportowiec oraz cz³owiek, mentor dla wielu pokoleñ kulturystów, w tym dla przysz³ego mr. O, Arnolda Schwarzeneggera. Niestety, sportowiec dzisiaj ju¿ niemal zapomniany – on oraz Steve Reeves w 40. oraz 50 latach tworzyli podwaliny, fundament pod to, co uznaje siê dzisiaj za kulturystykê (w jej esencjonalnej, uszlachetnionej formie pozbawionej patologii). Od stycznia 1954 roku wydawa³ w³asne pismo – „Reg Park Journal”.

Pomy¶la³em ¿e warto przybli¿yæ czytelnikowi metody treningowe tego wielkiego cz³owieka – zainteresowanych odsy³am równie¿ do artyku³u „Reg Park - Tytan z Wielkiej Brytanii”, autorstwa Miros³awa . G³ogowskiego oraz Jana W³odarka.

Reg Park by³ postaci± bez w±tpienia wyj±tkow± – o ile Steve Reeves by³ „bogiem symetrii i wdziêku”, wspaniale zbudowan± gwiazd±, o tyle Park wypracowa³ cia³o godne d¼wigaj±cego sklepienie niebieskie Atlasa – sprawia³ potê¿ne wra¿enie mê¿czyzny, który jest w stanie skrêciæ bykowi kark. Jak zauwa¿y³ Arnold Schwarzenegger w swojej biografii - „z sylwetki Rega bi³a czysta, zwierzêca si³a”. Jego cia³o jednak nie by³o ani zwaliste, ani tym bardziej pozbawione symetrii i ³±czy³o w sobie wszelkie niezbêdne cechy kulturysty – si³ê, sprawno¶æ, piêkno.
Chcia³bym, aby ten artyku³ by³ równie¿ swojego rodzaju ho³dem dla Rega Parka (1928-2007), oraz aby móc przybli¿yæ i zachowaæ w pamiêci metody treningowe, i sam± postaæ tego wyj±tkowego cz³owieka.
(Wszystkie poni¿sze teksty, pochodz± z oficjalnego forum Rega Parka, które to zrzesza mi³o¶ników tej wielkiej osobowo¶ci , oraz osoby bezpo¶rednio z Regiem zwi±zane).

Trening Cardio

"Reg: Nigdy nie robi³em treningu cardio, tak jak to jest rozumiane dzisiaj. Mój trening cardio zak³ada³ 3 serie przysiadów po 20 powtórzeñ, w superserii z 3 seriami po 20 powtórzeñ przenoszenia hantla za g³owê w le¿eniu.
W 1949 roku, robi³em w superseriach 3x20 powt. przysiadów z ok. 145 kg oraz 3x20powt. przenoszenia za g³owê z ciê¿arem 45 kg. Nie odpoczywa³em w trakcie robienia superserii, dopiero po ukoñczeniu jednej superserii, pozwala³em sobie na chwilê odpoczynku.”
„Reg wierzy³, ¿e du¿e cie¿ary oraz wielostawowe æwiczenia, wykonywane poprawnie, z odpowiedni± technik±, tempem i odpowiednimi przerwami pozwol± uzyskaæ ten sam efekt, co podczas typowego treningu cardio.”

5x5
Dla uzyskania wymiarów i si³y, Reg zawsze æwiczy³ programem 5x5 w poniedzia³ek, ¶rode i pi±tek, staraj±c siê zawsze podnie¶æ tyle ile móg³. Przyk³adowo, zaczynaj±c od przysiadów ze sztang±, podnosi³ najpierw 5x185 kg, potem 5x205kg, a nastêpnie 3 serie 5x227 kg. Ten system pozwala³ Regowi podnie¶æ 270 kg w dwóch powtórzeniach.

Rekordy Rega:
Wyciskanie sztangi – 225 kg
Wyciskanie hantli na ³awce p³askiej – 5 x ok.85 kg
Wyciskanie zza karku – 135 kg
Wyciskanie hantli stoj±c – 65 kg
Wyci¶niêcie hantla jednor±cz nad g³owê – 2x 74 kg
Wyciskanie hantli na ³awce sko¶nej – 5x 83 kg
Wyciskanie francuskie le¿±c sztang± – 3x 135 kg
Unoszenie sztangi na biceps – ze sztang± 90 kg
Przysiady ze sztang± – 5 x 250 kg

Jedzenie
„Reg zawsze mówi³ ¿e mleko jest najtañszym ¼ród³em doskona³ych protein dla kulturysty. Poch³ania³ ogromne ilo¶ci jedzenia i wszystko co by³o bogate w kalorie – wierzy³ w prosty plan ¿ywieniowy – aby rosn±æ, trzeba du¿o je¶æ i ciê¿ko æwiczyæ. Nie by³ wielbicielem suplementów dla kulturystów, oraz idei oddzielania bia³ka od ¿ó³tka w jajkach – twierdzi³, ¿e najbardziej warto¶ciowe pod wzglêdem od¿ywczym s± w³a¶nie ¿ó³tka.”
„Reg: Nigdy nie stosowa³em specjalnej diety przygotowuj±c siê do zawodów, po prostu zwiêksza³em intensywno¶æ swoich treningów.”

Odpoczynek
„Reg powiedzia³, ¿e odpoczywa³ oko³o 2 minut pomiêdzy seriami, z wyj±tkiem przysiadów, gdzie to odpoczywa³ oko³o 4-5 minut przed nastêpn± seri±. Poradzi³ mnie oraz reszcie s³uchaczy, aby upewniæ siê czy dostatecznie wypoczêli¶my przed nastêpn± seri±. Chodzenie w przerwie poprawia³o kr±¿enie krwi i pomaga³o z³apaæ oddech. Zauwa¿y³em ¿e odpoczywaj±c statycznie pomiêdzy seriami by³em bardziej zmêczony po treningu, ni¿ gdy stosowa³em siê do rad Rega.”

Brzuch
„Reg: Uwielbia³em æwiczyæ brzuch od czasów szko³y – pamiêtam ¿e za ka¿dym razem gdy nie s³uchali¶my trenera na zajêciach, kaza³ nam robiæ unoszenie nóg w zwisie, a poniewa¿ rzadko po¶wiêca³em mu uwagê – robi³em to æwiczenie przez wiêkszo¶æ czasu w czasie lekcji. W wyniku tego mia³em doskonale rozwiniêty sze¶ciopak ju¿ w wieku 16 lat.”

Gara¿
„Po przegranej ze Steve Reevesem (tytu³ Mr. Universe 1950), Reg postanowi³ zrobiæ wszystko aby go pokonaæ. Trenowa³ w gara¿u niedaleko swojego domu, z jednym lub dwoma wybranymi przyjació³mi. Nie by³o tam zbêdnych luksusów – Reg æwiczy³ w zimnym, obskurnym pomieszczeniu, zatykaj±c szmatami nieszczelne okna. Nie by³o tam niczego oprócz sztang, hantli i ogromnej ilo¶ci ¿elastwa, stojaków na przysiady, ³awki do wyciskania i porêczy. Skupienie panuj±ce w tym miejscu by³o niewyobra¿alne. W tym czasie Reg u¿ywa³ najwiêkszych cie¿arów jakie tylko by³ w stanie podnie¶æ, nawet je¶li wymaga³o to oszukiwania. Taka metoda przynios³a rezultaty, ale Reg przyzna³ pó¼niej, ¿e mia³ problemy ze stawami, oraz by³ ci±gle obola³y.”

„Inn± metod±, szczególnie przed zawodami, by³ dzielony program. Zak³ada³ on trening górnej partii cia³a w jeden dzieñ, i dolnej w nastêpny. Reg trenowa³ tak od trzech do piêciu razy w ci±gu dnia (!), codziennie, robi±c do 30 serii na ka¿d± partiê cia³a. Celem programu by³o poprawienie symetrii oraz szczegó³ów.

Przyk³adowo:
Poniedzia³ek: poranek - ³ydki; popo³udnie - uda; wieczór - plecy i szyja;
Wtorek: poranek - barki; popo³udnie - klatka piersiowa; wieczór – ramiona.”

Trening #1
„Przygotowuj±c siê do Mr. Universe 1951, æwiczy³ do trzech godzin dziennie. Poniewa¿ chcia³ zwiêkszyæ masê cia³a, po³o¿y³ nacisk na æwiczenia nóg. Ogl±daj±c go wtedy, mo¿na by³o zauwa¿yæ niemal naukowe podej¶cie do treningu. Niemal ka¿de æwiczenie robi³ nieco inaczej ni¿ wiêkszo¶æ – przyk³adowo trenuj±c ³ydki, lekko ugina³ kolana. (…) Faktem jest, i¿ dla typowego kulturysty, trening Rega Parka by³by morderczy. Nikt, powtarzam, nikt, nie æwiczy³ tak szybko, z tak± w¶ciek³o¶ci±, przez tak d³ugi okres czasu, jak Park. Reg by³ bardziej zainteresowany rozwojem si³y ni¿ miê¶ni. Powtarza³ ¿e trenuj±cy musi posiadaæ odpowiednie, psychiczne nastawienie – mieæ poczucie mocy i pe³nej koncentracji zaczynaj±c trening, bez wyg³upiania siê czy zbêdnych pogaduszek.”

Trening #2
„Reg: Przez lata preferowa³em wyciskanie hantli na ³awce sko¶nej i p³askiej, okazyjnie uzupe³niaj±c te æwiczenia o rozpiêtki, wierz±c ¿e to wystarczy aby rozwin±æ ca³y obszar klatki piersiowej. (…) Eksperymentowa³em z ró¿nymi k±tami podczas æwiczeñ klatki piersiowej, i doszed³em do wniosku, ¿e to nie k±t wyciskania decyduje o tym który obszar klatki pracuje mniej lub bardziej, lecz sposób w jaki prowadzone s± ³okcie. Pozwólcie ¿e to wyja¶niê. Aby æwiczyæ górne aktony klatki, nie jest koniecznym wyciskanie sztangi/hantli czy nawet robienie rozpiêtek na ³awce sko¶nej. Mo¿esz æwiczyæ te partie na ka¿dym poziomie ustawienia ³awki, je¿eli umo¿liwia ona prowadzenie ³okci w linii z obojczykami.
Po prostu opu¶æ sztangê w kieruku szyi, trzymaj±c ³okcie na wysoko¶ci barków, i przytrzymaj sekundê przed wypchniêciem sztangi w fazie koncentrycznej.
Doskona³ym æwiczeniem na wewnêtrzne rejony klatki piersiowej jest wyciskanie w±sko sztangi na ³awce, z szeroko rozstawionymi ³okciami, co prowadzi do mniejszego zaanga¿owania tricepsów. Tutaj równie¿ bardzo wa¿ny jest sposób w jaki opuszczamy sztangê. Je¶li ³okcie s± na wysoko¶ci szyi, pracuj± górne, wewnêtrzne partie klatki piersiowej; je¶li s± ni¿ej, bardziej pracuj± dolne, wewnêtrzne partie, lecz triceps jest ju¿ bardziej zaanga¿owany w sam ruch.”

Reg Park startowa³ w federacji NABBA (zdoby³ tytu³ Mr. Universe w latach 1951, 1958 oraz 1965), jak równie¿ w AAU, zdobywaj±c m.in. tytu³ Mr. America. Zawodowo by³ bardziej zwi±zany z Bobem Hoffmanem, ni¿ z klanem Weiderów. Reg Park, Steve Reeves, Bill Pearl czy John Grimek byli najlepszymi zawodnikami NABBA, w czasach z³otej ery kulturystyki.
Aut. Mariusz Pencak, z Legnicy – Cz³. Zespo³u JWIP.PL, marzec 2012 r.
Rej.509./Trening - 55/ 2012.04.05/ JWIP.PL
Aktualizacja:2012.04.25, godz. 07:53



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Pawe³: w bicepsie  47 cm!
Pawe³: w bicepsie 47 cm!
WALDEK, TOMEK, PAWE£ z Warszawy
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE