Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292292
osób.
Oni są z nami:
Kto nie szanuje własnej historii... Autor: Jan Włodarek

Na zdjęciu: pionierzy litewskiej kulturystyki; od lewej: Vatautas Jankauskas, Rytis Macjauskas, Sajus Krupnikas, Ramutis Kairais (prezydent federacji), Klemensas Alsauskas, Rimantas Zujus, Vitalij Asovskij, Primas Bieliunas, Valerij Koreskov. Maj 2013 r. Fot. od Arunasa Patraitisa.

Powstanie kulturystyki, jej rozwój i wydarzenia kształtujące sportowe i zdrowe życiowe nawyki ćwiczących było uzależnione od ludzi, społecznych pasjonatów oddanych krzewieniu w społeczeństwie ćwiczeń siłowych.

To oni w Polsce pod kierunkiem Stanisława Zakrzewskiego, już pod koniec lat 50 – tych, na trwałe wpisali się do historii kulturystyki. a kilkanaście lat później litewscy kulturyści korzystając z naszych wzorów uczynili to samo.

Litewscy organizatorzy kulturystyki realizowali kierunek kulturystyki wytyczony praz Stanisława Zakrzewskiego – Twórcy Polskiej Kulturystyki zgodnie z Jego hasłem: „Siła, sprawność, piękno”, czyli zdrowy styl aktywnego życia.

W tych trudnych i biednych czasach Oni i My (pierwsi organizatorzy, zawodnicy, instruktorzy, sędziowie sportowi) z obu tych narodów tworzyliśmy mocne podstawy pod masowe i rekreacyjne uprawianie ćwiczeń siłowych.

Na Litwie tamtejsze władze kulturystów pamiętają nie tylko o swoich pionierach tego sportu, ale również o redaktorze Stanisławie Zakrzewskim, który publikując swoje książki oraz artykuły na łamach „Sportu dla Wszystkich” przyczynił się do powstania i rozwoju również kulturystyki na Litwie. Pamiętają o pierwszych kontaktach sportowych z warszawskimi ośrodkami: „Herkules” i „Błyskawica”, udziale w zawodach w Warszawie, Sopocie, Nałęczowie, Olsztynie itd. W wydawanym co roku periodyku „Jaga” przypominają o tym litewskiemu czytelnikowi.

W Polsce mało kto z animatorów kulturystyki pamięta o dokonaniach organizatorskich i sportowych naszych pionierów. Można więc odnieść wrażenie, że nasza kulturystyka istnieje dopiero od 1989 roku, a nie od 1957 roku, w którym to redaktor Zakrzewski zaczął ją propagować wśród młodzieży. Czyżby nasi współcześni działacze i redaktorzy kulturystycznych czasopism tego nie wiedzieli?

Pasjonaci z Litewskiej Federacji Kulturystyki nie mają kłopotów z pamięcią; w dniu 25 maja b.r. uroczyście uczcili w Kownie swój pierwszy kontakt sportowy z warszawskimi kulturystami, sprzed 45 lat, o którym napisaliśmy na naszej stronie.

Autor. Jan Włodarek
, naj 2013 r.
Rej.726./J.W. - 66/ 2013.05.30./JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.07.03, godz. 22:05


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Mistrzostwa "Błyskawicy", 1984
Mistrzostwa "Błyskawicy", 1984
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE