(Na zdjêciu Jerzy Pachocki, rok 1959. Przed uprawianiem kulturystyki æwiczy³ wio¶larstwo i kolarstwo odnosz±c sukcesy. Fot. w³asno¶æ J. Pachockiego).
DLA POCZ¡TKUJ¡CYCH
W Stanach Zjednoczonych tytu³em próby w latach 50 – tych ubieg³ego wieku – æwiczenia si³owe wprowadzono dla ch³opców 14 letnich. Niektórzy zaczêli osi±gaæ w sporcie wyniki wrêcz rewelacyjne. Peter George np. zdoby³ tytu³ mistrza ¶wiata w podnoszeniu ciê¿arów w 16 roku ¿ycia. John Davis – mistrz wagi pó³ciê¿kiej – stan±³ na podium zwyciêskim, gdy liczy³ 17 lat. (wymienieni zawodnicy æwiczyli pod „skrzyd³ami” Boba Hoffmana – przyp. jw.). ”Cudowny” Dallas Long, wychowywany od wczesnej m³odo¶ci w szkole si³aczy, w 18 roku ¿ycia doszed³ do wyniku 19 metrów w pchniêciu kul±. Ale to s± wyj±tki. Zreszt± nie chodzi przecie¿ o sylwetkê najciê¿ej wagi… W codziennym ¿yciu przesadnie rozwiniête miê¶nie nie s± potrzebne, ani estetyczne.
Najwa¿niejsze – to zachowanie w³a¶ciwych proporcji, a te - przy przed wczesnym uprawianiu æwiczeñ z du¿ym obci±¿eniem s± najczê¶ciej powa¿nie zagro¿one. M³ody ciê¿arowiec przestaje rosn±c, rozwijaj±c siê tylko wszerz. Nie chcemy przecie¿ hodowaæ karze³ków, lecz wysokich, zgrabnych wysokich ludzi.
Od wczesnej m³odo¶ci nale¿y bawiæ siê w sport. P³ywaæ, uprawiaæ ró¿ne gry i æwiczenia gimnastyczne, odbywaæ przechadzki i wycieczki (niezbyt mêcz±ce). Przebywaæ du¿o na powietrzu. Z gier najbardziej godne zalecenia, to kwadrant i palant. Przy tych grach pracuj± nie tylko same nogi.(czêste zrywy), ale i ca³a góra tu³owia wraz z rêkami (podbijanie pi³ki i „skuwanie”), a co szczególnie wa¿ne - miêdzy momentami wysi³ku wystêpuj± w nich czêste, do¶æ regularne chwile wypoczynku . Jest to zacz±tek treningu interwa³owego, polegaj±cym na czêstych bod¼cach wysi³kowych przeplatanych okresami wytchnienia, treningu prowadzonego przez wszystkich mistrzów sportu.
Inne æwiczenia, które w tym w tym wieku trzeba czêsto uprawiaæ, to æwiczenia zrêczno¶ci. Szybko¶æ, zrêczno¶æ o si³a, to trzy wa¿ne crchy sprawno¶ci fizycznej, z których pierwsze dwie naj³atwiej zdobyæ w m³odo¶ci. Jeden z naszych najlepszych kulturystów i ciê¿arowców Wojciech Cieplak, ¿a³uje dzi¶, ¿e we wczesnej m³odo¶ci nie uprawia³ gimnastyki i æwiczeñ zrêczno¶ciowych. Musi dzi¶ mocniej od innych pracowaæ, aby zdobyæ miêkko¶æ o obszerno¶æ ruchów, zrêczno¶æ i kulturê ruchow±, tak wa¿n± dla æwicz±cego. Æwiczenia gimnastyczne dobrze jest wykonywaæ w ruchu - w truchcie.
Dopiero po takiej „podbudowie”, oko³o 14-15 roku ¿ycia mo¿na przyst±piæ do æwiczeñ o charakterze si³owym.
ZACZYNAJ OD ÆWICZEÑ BEZ OBCI¡¯ENIA
Musisz przygotowaæ aparat ruchowy do æwiczeñ z obci±¿eniem, aby unikn±æ naderwania miê¶ni i ¶ciêgien, kontuzji stawów. Musisz tak¿e przygotowaæ uk³ad kr±¿enia i system oddechowy do tych æwiczeñ, bo nie ma nic bardziej szkodliwego, zw³aszcza w m³odym wieku, jak d¼wiganie ciê¿arów przy wstrzymanym oddechu. Pierwsze æwiczenia gimnastyczne i terenowe wykonane z zachowaniem swobodnego rytmu oddechowego stanowi± doskona³± podbudowe do dalszej zaprawy z obci±¿eniem.
JWIP.PL. Jest to artyku³ ze zbioru materia³ów Stanis³awa Zakrzewskiego – Twórca Polskiej Kulturystyki. Ukaza³ siê na ³amach „SdW” w 1964 roku. Tre¶æ tego artyku³u, mimo up³ywu prawie 50 lat od jego ukazania siê drukiem, nic nie straci³a na warto¶ci, jest ci±gle aktualna!
Od lat w kolorowych magazynach dla kulturystów nikt nie napisa³ kiedy i jak m³ody kandydat na „rasowego miê¶niaka” ma przygotowywaæ siê do uprawiania æwiczeñ si³owych. Jest za to du¿o porad, jakie ma kupiæ i od kogo „cudowne” od¿ywki „na rozwój miê¶ni.” Konsekwencj± tego s± widoczne m.in. w si³owniach. Napakowani m³odzieñcy, którzy nie potrafi± zarzuciæ sztangi (technik± ciê¿arowców) na klatkê piersiow±, podci±gn±æ siê na dr±¿ku 15 razy, staæ na rêkach itp. Nie uprawiaj± ¿adnych sportów uzupe³niaj±cych, bo od nich podobno spada im masa miê¶niowa. I z tego powodu staraj± siê o zwolnienie z zajêæ szkolnego WF –u.
749. PORADY -82 /2013.10.19/JWIP.PL
Aktualizacja 2014.01.24, godz.09:47
|