Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10489616
osób.
Oni s± z nami:
Polski Dali Autor: £ukasz Radwan
Wojtek Siudmak to naprawdê znany na ¶wiecie polski malarz

Jego obrazami zachwyca³ siê Federico Fellini, maj± je w swoich kolekcjach George Lucas i Jean-Jacques Annaud. W efektownych powiekszeniach mo¿na je by³o zobaczyæ na fasadzie ¶wi±tyni Ramzesa III w Luksorze i na wie¿y Eiffla. U¶wietniaj± festiwale filmowe i zdobi± ok³adki najpopularniejszej kieszonkowej serii ksi±¿ek science fiction w Stanach Zjednoczonych. Ich ceny dochodz± do 60 tys. dolarów. Najpopularniejszym polskim malarzem na ¶wiecie jest Wojtek Siudmak, zaliczany do tzw. Nowych surrealistów. Jego nazwisko wymienia siê obok takich postaci, jak H.R. Giger, Philippe Druillet i Moebius. Przygotowana w Polsce wielka retrospekcja prac Siudmaka to próba wprowadzenia go na polski rynek, gdzie w³a¶ciwie by³ nieobecny, mimo ¿e tworzy od trzydziestu lat.


Wizje kataklizmów

- Mój realizm fantastyczny jest kontynuacj± surrealimu Dalego, Magritte’a, Delveaux i Eschera. Nie zapominajmy jednak, ¿e wszyscy oni czerpali z pomys³ów XVII-wecznego florenckiego rytownika Bracellego- mówi „Wprost” Wojtek Siudmak. Sze¶ædziesiêcioletni dzis artysta wyjecha³ z Polski w 1966 r. Studiowa³ w s³ynnej paryskiej L’Ecole des Beaux-Arts. S³awê zdoby³ po porzuceniu malarstwa abstrakcyjnego, od którego zaczyna³. - Zrozumia³em, ¿e to nie têdy droga. By oddaæ w sztuce fascynuj±c± naturê, tragiczn± architekturê, niezwyk³o¶æ ludzkiego umys³u i piek³o moralnych dylematów, musia³em znale¼æ odpowiednia formê. Wtedy zaczê³y powstawaæ niesamowite postacie pó³ ludzi, pó³ maszyn, zawieszone w powietrzu kobiety, hybrydyczne miasta, groteskowe widma, wizje kataklizmów.
- Siudmak ma boski dar materializowania wyobra¼ni. Potrafi nas zabraæ w niezwyk³± podró¿ po ¶wiecie swoich urojeñ i wizji – mówi Jean-Jacques Annaud, re¿yser „ Walki o ogieñ” i „Imienia ró¿y”. – W jego dzie³ach jest jaka¶ zrównowa¿ona i nieskoñczona przestrzeñ do poznawania i wyobra¿ania – dodaje George Lukas, re¿yser „Gwiezdnych wojen”

Pseudomistyka worków cementu

Polscy krytycy uwa¿aj±, ¿e sztuka Siudmaka i jemu podobnych ociera siê o kicz. Tymczasem wspó³czesnym ¶wiatem rz±dzi wyobra¼nia, co potwierdzaj± sukcesy takich filmów, jak „Obcy”, „£owca androidów”, „Gwiezdne wojny”, „W³adca pier¶cieni” czy „Matrix”. Szefowie wielkich koncernów coraz bardziej dbaj± o rozwój tzw. inteligencji emocjonalnej, wiedz±c, ¿e bez niej nie powstanie ¿adna naprawdê nowoczesna technologia. Kszta³towanie wyobra¼ni jest domen± sztuki od pocz±tku istnienia ludzko¶ci. Leonardo da Vinci wymy¶li³ maszyny, które dopiero piêæset lat pó¼niej uda³o siê skonstruowaæ. – G³ównie mened¿era tkwi±cego w labiryncie liczb nie otworzy wystawa worków cementu czy g³azów udaj±cych metafizyczne zamy¶lenie. Na Zachodzie nikt nie przychodzi ogl±daæ tzw. sztuki konceptualnej – mówi Wojtek Siudmak. Opowiada, ¿e czêsto na wystawach spotyka lekarzy, in¿ynierów, muzyków, którzy znaj± jego twórczo¶æ i wiernie ¶ledz± jego drogê artystyczn±, zbieraj±c artyku³y, reprodukcje, albumy. Wielu z nich zaczyna potem kolekcjonowaæ jgo prace.
W Polsce obejrzymy 65 obrazów i 35 rysunków z ostatnich trzydziestu lat. Wraz z wizualnymi pomys³ami z „Gwiezdnych wojen” czy „W³adcy pier¶cieni” i ca³± multimedialna machina prace Siudmaka tworz± dziwny ¶wiat prze³omu wieków ³±cz±cy naukê, magiê, rzeczywisto¶æ i marzenia. Niezwyk³y jest skad komitetu honorowego, który obj±³ patronat nad polsk± wystaw± Siudmaka. Znale¼li siê w nim m.in. astronom Aleksander Wolszczan, laureat Nagrody Nobla w medycynie Jean Dausset, kosmonauta Patrick Baudry, re¿yser „Pi±tego elementu” Luc Besson i kompozytor Krzysztof Penderecki. Ich obecno¶æ dowodzi, jak± rangê ma na Zachodzie twórczo¶æ Siudmaka.
Tadeusz Kantor mawia³, ¿e aby zostaæ artyst± narodowym, trzeba najpierw zostaæ artyst± miêdzynarodowym. Siudmak nie potrzebuje naszych braw, za to my jego wyobra¼ni bardzo./"Wprost", 8 czerwca 2003 r./.
Autor: £ukasz Radwan

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W³adza B³yskawicy
W³adza B³yskawicy
W DOWÓD UZNANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE