Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10046510
osób.
Oni s± z nami:
POMPA DOSKONA£A (cz.1). Autor: Zbigniew Wojtasiñski
Nikt jeszcze nie wymy¶li³ lepszego lekarstwa ni¿ ruch. Gdy w 1984 r. na „¶cie¿ce zdrowia" zmar³ na zawal serca, maj±c zaledwie 53 lala, Jim Fixe, amerykañski guru entuzjastów biegania, wydawa³o siê, ¿e to koniec leczniczego joggingu i wszelkich æwiczeñ fizycznych, Ma³o kto wtedy wiedzia³, ¿e by³ on powa¿nie chory na serce a jego ojciec zmar³ równie¿ na serce, w wieku 43 lat. Dzi¶ kardiolodzy nie maj± w±tpliwo¶ci: bieganie przed³u¿y³o ¿ycie Fixxa o dziesiêæ lat.

Letnie wakacje s± najlepsza okazj± na poprawienie kondycji fizycznej, a tak¿e, co najwa¿niejsze — na odmianê ¿ycia. Podczas urlopu najwiêcej ludzi rzuca palenie papierosów, przestawia siê na zdrowsz± dietê, zaczyna regularnie uprawiaæ sport. Na rezultaty nie trzeba d³ugo czekaæ, ju¿ po kilku tygodniach æwiczeñ serce siê wzmacnia, poprawia siê funkcjonowanie ca³ego uk³adu kr±¿enia, cofa choroba wieñcowa. Ludzie bardziej wysportowani czerpi± wiêksz± rado¶æ z seksu, rzadziej choruj±, s± bardziej odporni psychicznie i le¬piej radz± sobie z trudami dnia codziennego.

Kuracja ¿ycia
Najbardziej wymownym przyk³adem jest 49-letni mê¿czyzna, który do szpitala trafi³ z rozpoznaniem mia¿d¿ycy aorty brzusznej. Mia³ powiêkszon± w±trobê, nadci¶nienie têtnicze krwi i powa¿ne zaburzenia przemiany materii. Z trudem móg³, przej¶æ 20 metrów. Wcze¶niej przez dwa lata by³ leczony na reumatyzm Lepiej siê poczu³, gdy lekarze zamiast leków zaaplikowali mu na pocz±tek sze¶ciotygodniow± kuracjê metodami naturalnymi. Przez trzy tygodnie jad³ tylko surówki, poddawa³ siê hydroterapii, trenowa³ miê¶nie tu³owia i ramion. Wkrótce by³ w stanie przej¶æ 200 metrów, dziesiêæ razy wiêcej ni¿ poprzednio.

Dopiero wtedy chirurdzy wszczepili choremu naczynie z tworzywa sztucznego—mia³ przecie¿ zniszczon± mia¿d¿yc± aortê. Ale na tym siê nie skoñczy³y jego k³opoty. Wrêcz przeciwnie. Gdy pacjent odzyska³ dawn± sprawno¶æ, zacz±³ chorowaæ na serce! Dlaczeg? Dopiero wtedy okaza³o siê, ¿e ju¿ od dawna mia³ postêpuj±c± niewydolno¶æ miê¶nia sercowego, ujawniaj±c± siê g³ównie brakiem tchu w trakcie bardziej intensywnego wysi³ku Podobnie wiele innych osób nawet nie zdaje sobie sprawy, ¿e ich serce jest chore; jeszcze tego nie odczuwaj±, gdy¿ ich wysi³ek fizyczny to g³ównie siedzenie za biurkiem i kierownica samochodu.

Opisanemu tu choremu mê¿czy¼nie pomog³a kolejna kuracja naturalna, jakiej siê podda³ przed operacj±. Rzuci³ tak¿e palenie, zacz±³ uprawiaæ sporty. Objawy choroby wyra¼nie cofnê³y siê. Te spostrze¿enia potwierdzaj± te¿ specjali¶ci z In¬stytutu Kardiologii w Warszawie. Jak mówi prof. Witold Ru¿y³³o, u tych pacjentów. Którzy stosuj± zalecan± dietê i uprawiaj± æwiczenia fizyczne, polepsza siê udro¿nienie naczyñ wieñcowych zaopatruj±cych w krew miêsieñ sercowy. W takich przypadkach mo¿na siê obyæ bez kolejnych zabiegów chirurgicznych.

Jak twierdzi dr Fritz Oelze, od ponad 30 lat praktykuj±cy w Niemczech, leczenie naturalne i aktywno¶æ fizyczna wzmagaj± zaopatrzenie narz±dów w krew, reguluj± ci¶nienie, przeciwdzia³aj± zakrzepicy i pomagaj± stworzyæ tzw. kr±¿enie oboczne, w którym sieæ s±siaduj±cych naczyñ krwiono¶nych przejmuje funkcje zawê¿onych têtnic. Ruch jest zatem pe³nowarto¶ciow± terapi±. Ma³o kto wie, ¿e w jej propagowaniu wiele zas³ug mia³ Wojciech Oczko, lekarz Stefana Batorego. Od niego w³a¶nie pocho¬dzi okre¶lenie, ¿e najlepszym lekarstwem jest ruch. Zmar³y w 1599 r. medyk lansowa³ k±piele, inhalacje i za¿ywanie wód zdro¬jowych, czym zas³u¿y³ sobie na miano ojca polskiej balneologii.

Zginaæ stawy, æwiczyæ miê¶nie
Wiele czasu minê³o, zanim lekarze odkryli uk³ad kr±¿enia. Dzi¶ a¿ trudno w to uwierzyæ. Dopiero w 1616 r. Wiliam Harvey w pracy „De Motu Cordis" (O ruchu serca) napisa³, ¿e „nich krwi odbywa siê jakby w zamkniêtym kole i jest wywo³any biciem serca". Pracê tê opublikowa³ dopiero w 12 lat pó¼niej, ale i tak nikt nie da³ mu wiary, mimo ¿e wielu ludzi w tamtych czasach widzia³o odciête rêce i tryskaj±c± krew têtnicz±. T³umaczono to „przyp³ywami i odp³ywami uk³adu naczyniowego". Wszystkowiedz±cy Galen (ok. 130—ok. 200) sformu³owa³ prawo o przep³ywie krwi, nie zawieraj±ce jednej wzmianki o kr±¿eniu. Jego autorytet nawet w czterna¶cie wieków pó¼niej by³ ca³kowicie niezachwiany.

Niestety, mimo ogromnego postêpu wiedzy medycznej w czasach wspó³czesnych, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wa¿n± rolê dla zachowania zdrowia pe³ni uk³ad kr±¿enia. Ze na jego sprawne funkcjonowanie decyduj±cy wp³yw ma styl ¿ycia. Z najnowszych badañ Narodowego Instytutu Zdrowia w USA wynika, ¿e co czwarta osoba doros³a (w tym wiêcej kobiet ni¿ mê¿czyzn) nadal prowadzi wy³±cznie siedz±cy tryb ¿ycia. U co trzeciego cz³owieka aktywno¶æ fizyczna zbyt ma³a dla zapewnienia dobrej kondycji. W 12. roku ¿ycia sport uprawia 70 proc. m³o¬dzie¿y, ale pó¼niej „krzywa aktywno¶ci" gwa³townie spada: po ukoñ¬czeniu 21 lat æwiczy tylko 42 proc. mê¿czyzn i 30 proc. kobiet.

Z up³ywem lat coraz mniej ludzi uprawia sport, choæ lekarze zapewniaj±, ¿e dobra kondycje fizyczna mo¿na zachowaæ do pó¼nej staro¶ci, dziêki regularnym æwiczeniom. Powoduj± one spadek zapotrzebowania miê¶ni na tlen ¶rednio o 10—20 proc, przy takim samym wysi³ku, co znacznie odci±¿a serce. W zmuszonych do pracy miê¶niach powstajê wiêcej drobnych naczyñ krwiono¶nych; wystarczy te¿ intensywnie zginaæ stawy nóg, by siê rozwinê³a sieæ naczyñ obocznych. W rezultacie spada ci¶nienie krwi co oszczêdza serce, gdy¿ w trakcie wykonywania tej samej pracy mo¿e rzadziej uderzaæ. A mniejsze zapotrzebowanie na tlen to wiêksza wydolno¶æ p³uc.

Ju¿ po kilku treningach znika zadyszka i poprawia siê samopoczucie. Wymownym przyk³adem niepotrzebnego obci±¿enia organizmu jest oty³o¶æ. Serce jest miê¶niem wielko¶ci piê¶ci, a musi zaopatrywaæ w krew cz³owieka o wzro¶cie np. 180 cm i wadze 80 kg, nie jest zatem bez znaczenia, ¿e dodatkowo musi
d¼wigaæ 20 kg obwis³ego brzucha. Gdyby takiej osobie kazano stale nosiæ dwudziestokilogramowy odwa¿nik z pewno¶ci± szybko chcia³aby siê go pozbyæ.

Zmieñ styl ¿ycia
U cz³owieka serce wa¿y niespe³na pó³ kilograma, ale potrafi w ci±gu minuty przepompowaæ ca³± krew w obrêbie cia³a. U noworodka serce jest zaledwie 20-gramowe, lecz zaczyna biæ ju¿ na kilka miesiêcy przed jego przyj¶ciem na ¶wiat. W pe³ni wiêc zas³uguje na miano najdoskonalszej pompy, jak± wymy¶li³a natura. Prawa komora t³oczy krew o niskiej zawarto¶ci tlenu (barwy granatowej, prawie czarnej) przez sieæ naczyñ w³osowatych do p³uc. Lewa pompuje krew utlenion± przez sieæ naczyñ ca³ego cia³a, do wszystkich potrzebuj±cych tlenu tkanek. Wydajno¶æ ka¿dej z komór jest podobna: wynosi 9100 litrów na dobê lub 230 min litrów w ci±gu przeciêtnie trwaj±cego ¿ycia cz³owieka.

Krew ¿ylna, powracaj±ca do serca, wchodzi najpierw do prawego przedsionka, a z niego zostaje przepchniêta do prawej komory. St±d pompowana jest do p³uc, sk±d p³ynie do lewego przedsionka. Ta trzecia jama przepycha j± do najsilniejszej ze wszystkich — lewej komory. Krew opuszcza j± przez têtnicê g³ówn±, przejmuj±c± ca³y rzut serca. W jêzyku mechaniki oznacza to bezustann± pracê od 4,8 do 6,9 kilogramometrów na ka¿d± minutê, zwiêkszaj±c± siê do 69 kGm, a nawet wiêcej przy du¿ym wysi³ku fizycznym.

Nic wiêc dziwnego, ¿e choroby uk³adu kr±¿enia, w tym szczególnie choroby serca, s± g³ówn± przyczyn± zgonów w krajach uprzemys³owionych. Jedynie na
zawa³ serca co roku umiera w Polsce ponad 100 tys ludzi, tj. tyle, ile liczy ¶redniej wielko¶ci miasto. Niepokoj±ce, ¿e wiêkszo¶æ Polaków—wed³ug sonda¿y opinii publicznej nadal s±dzi i¿ najwiêkszy wp³yw na zdrowie ma poziom opieki medycznej. Tymczasem badania przeprowadzone w wielu krajach pokazuj±, ¿e od s³u¿by zdrowia zale¿y ono najwy¿ej w 10—20 proc. Decyduj±cy wp³yw (a¿ w 50 proc.!) ma szeroko rozumiany styl ¿ycia. Od czego wiêc zacz±æ?

Jak podkre¶la prof. Zygmunt Sadowski, dyr. Instytu¬u Kardiologii w Warszawie, nale¿y przede wszystkim rzuciæ palenie, które zwiêksza ryzyko „¶mierci sercowej". Uprawianie sportu nie odniesie wiêkszego skutku, je¶li po wysi³ku bêdziemy siê zaci±gali papierosem. Wdychanie dymu papierosowego o 35 proc. zwiêksza zapotrzebowanie miê¶nia sercowego na tlen. Odpowiedzialne jest za wiêkszo¶æ przypadków raka p³uc i wielu innych schorzeñ, ale jest te¿ g³ówn± przyczyn± choroby kr±¿eniowej, nazywanej popularnie „nog± palacza". Wywo³uje j± zwê¿enie têtnic koñczyn dolnych, które objawia siê zimnymi stopami i bólami w ³ydkach podczas chodzenia. St±d jeszcze inna jej nazwa — „choroba wystawowa", która wziê³a siê z tego, ¿e cierpi±ce na ni± osoby musz± czêsto przystawaæ.

Dym tytoniowy sprzyja odk³adaniu t³uszczu w ¶cianach naczyñ krwiono¶nych, co prowadzi do arteriosklerozy i choroby wieñcowej. Zaburza ryt serca. Ale na rzucenie palenia nigdy nie jest za pó¼no. Jak przekonuje prof. Witold Zatoñski z Centrum Onkologii w Warszawie, po zerwaniu z na³ogiem wyniki w sporcie poprawiaj± siê - mija zadymka, nastêpuje regeneracja si³ i poprawa samopoczucia. Powraca do normy praca serca. CDN.
Autor: Zbigniew Wojtasiñski. „Magazyn Rzeczpospolita”


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Za zas³ugi dla kulturystyki, 1971 r.
Za zas³ugi dla kulturystyki, 1971 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE