Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10023004
osób.
Oni s± z nami:
Zwyciêstwo æwiczeñ si³owych. Autor: Stanis³aw Zakrzewski


4 dni obradowali w Warszawie trenerzy lekkiej atletyki z 21 krajów Europy. Przedmiotem obrad by³o zastosowanie æwiczeñ si³owych w treningu. Bez æwiczeñ si³owych nie ma i nie mo¿e byæ postêpu w lekkiej atletyce (i nie tylko w lekkiej atletyce). Kilkunastu czo³owych trenerów Europy i Polski (zbyt du¿o z Polski!) demonstrowa³o æwiczenia, stosowane przez nich z czo³ówk± lekkoatletów.

Cieszy nas to, ¿e przedstawione w trakcie kongresu æwiczenia s± ju¿ dobrze znane naszym czytelnikom: by³y prawie identyczne z podawanymi przez nas na ³amach „SdW”. Mo¿na siê tylko dziwiæ, ¿e dla niektórych naszych trenerów z terenu sprawa stosowania tych æwiczeñ by³a czym¶ nowym, i ¿e warto¶æ ich dopiero teraz zaczynaj± pojmowaæ.


Pierwsze g³osy o konieczno¶ci wzmacniania miê¶ni i zdobycia przez zawodnika jak najwiêkszej si³y odezwa³y siê ju¿ po igrzyskach sztokholmskich (1912 r. – przyp. M.M.), a wiêc pó³ wieku temu. U nas ju¿ 30 lat temu, najpierw w O¶rodku Wych. Fiz. w Poznaniu, a pó¼niej (w latach 1935 – 1939) na kursach i obozach (do przedolimpijskich w³±cznie) lansowa³em æwiczenia si³owe w ró¿nej formie. W specjalnym lekkoatletycznym „Dodatku Technicznym” (rok 1935) stanowi±cym zal±¿ek dzisiejszej „Lekkiej Atletyki”, zaleca³em uprawianie tych æwiczeñ i sam z nich skrzêtnie korzysta³em. By³y to oczywi¶cie pierwsze próby, ale próby, które ju¿ wówczas dawa³y niez³e wyniki (jeden jedyny okrêg pomorski – dziêki tym æwiczeniom – mia³ przed wojn± piêciu skoczków wzwy¿, przekraczaj±cych wysoko¶æ 185 cm). W pierwszych latach po wojnie, niektórzy dzia³acze uznali za herezjê stosowanie si³y w æwiczeniach l.a. i dopiero w 1949 roku zaczêto do treningu miotaczy nie¶mia³o je wprowadzaæ. Ostatnie lata przynios³y na tym polu prawdziw± rewolucjê i st±d ogromny skok wyników.

Na kongresie demonstrowano – i to by³o nut± przewodni± tego spotkania trenerów – æwiczenia ze sztang±, sztangielkami, hantlami, workiem wype³nionym piaskiem, æwiczenia na wyci±gu itd. a tak¿e æwiczenia specjalistyczne, które uwzglêdniaj± fragmenty ruchu niezbêdnego w danej konkurencji i w danej technice biegu, skoku czy rzutu.

Nowo¶ci± s± æwiczenia izometryczne (statyczne) w dostosowaniu do poszczególnych konkurencji lekkiej atletyki. Propagatorami tych æwiczeñ okazali siê trenerzy wêgierscy: doc. dr Koltay (kula) i S. Harmati (m³ot) oraz mgr S³aw. Zieleniewski, wychowawca miotaczy, w¶ród nich Komara, który piêknie zreszt± demonstrowa³ æwiczenia. Æwiczenia izometryczne, odpowiednio dawkowane, przyczyni³y siê do poprawy wyników u Zsivotskiego w rzucie m³otem, Variu i Nagy’a w kuli.
Dziêki tym æwiczeniom do rekordu ¶wiata w rzucie m³otem doszed³ H. Conolly. Zdaniem naszym – w stosowaniu tych æwiczeñ wskazana jest wielka ostro¿no¶æ. Nie zalecamy ich stosowania ani m³odym adeptom l.a., ani te¿ tym, którzy pracuj± nad opanowaniem techniki. S³usznie te¿ powiedzia³ przewodnicz±cy Europejskiego Zwi±zku Trenerów i Nauczycieli – Toni Nett (NRF), ¿e „ jeszcze jest za wcze¶nie na wyci±ganie wniosków z pojedynczych osi±gniêæ rekordowych, uzyskanych dziêki æwiczeniom izometrycznym. Z ocen± tych æwiczeñ zaczekajmy do nastêpnego Kongresu (odbêdzie siê w styczniu 1964 roku w Brukseli – przyp. red.). Do tego czasu prowad¼my pilne do¶wiadczenia.

Kilka wa¿nych spraw z dziedziny æwiczeñ si³owych nie omawiano zupe³nie lub potraktowano je bardzo wyrywkowo, choæby æwiczenia si³owe dla p³otkarzy (a przecie¿ z p³otkami u nas nie najlepiej, æwiczenia si³owe w ró¿nych okresach treningu, sposób dawkowania, itd. Odnosi³o siê wra¿enie, ¿e trenerzy z niektórych pañstw, zw³aszcza Anglii, NRF i innych, nie wykazywali ochoty do dzielenia siê z osi±gniêciami i wiadomo¶ciami.

Poza jednym jedynym referatem dr Andriveta (Francja) trudno pisaæ co¶ o g³osach lekarzy-fizjologów. A przecie¿ oni powinni mieæ co¶ do powiedzenia!
Mimo tych niedoci±gniêæ kongres nale¿y uwa¿aæ za imprezê udan± i po¿yteczn±, która z pewno¶ci± przyczyni siê do podniesienia poziomu lekkiej atletyki. Przyst±pienie trenerów ZSRR do Europejskiego Zwi±zku Trenerów i Nauczycieli L.A. i wej¶cie do w³adz wybitnego trenera Korobkowa na pewno wniesie wiele nowego do dotychczasowych kierunków my¶lenia w zakresie treningu l.a.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski „Sport dla Wszystkich” nr 24 z 15.12.1962 r. Przygotowa³: Marcin Marmat, 10 kwietnia 2009 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Wojtek Siudmak
Wojtek Siudmak
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE