Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10042312
osób.
Oni s± z nami:
Sportowy powiew nadchodz±cego lata. Autor:Jan W³odarek

Od dawna wiadomo, ¿e systematyczny trening kulturystyczny, polegaj±cy tylko na wykonywaniu statycznych æwiczeñ si³owych, wp³ywa negatywnie na ogóln± sprawno¶æ fizyczn±, szczególnie m³odego osobnika.

Ju¿ kilkadziesi±t lat temu „Ojciec” polskiej kulturystyki, Stanis³aw Zakrzewski, g³osi³ w licznych publikacjach, „¿e æwiczenia kulturystyczne s± wa¿nym i cennym lekarstwem, ale ¼le i jednostronnie dawkowane mog± staæ siê trucizn±”.
Równie¿ naukowy autorytet w polskiej kulturze fizycznej, profesor Teresa Wolañska, wypowiadaj±c siê na temat kulturystyki stwierdzi³a, ¿e æwicz±cy obok rozwijania masy miê¶niowej i kszta³towania si³y winien pamiêtaæ, ¿e trening musi byæ uzupe³niany elementami innych sportów, maj±cych na celu kszta³towanie wszechstronnego rozwoju fizycznego.


Do tego za Markiem Perepeczk± (1942-2005) – popularnym aktorem teatralnym i filmowym, mo¿na dodaæ, ¿e dla kulturysty, uzupe³nienia æwiczeñ si³owych æwiczeniami z innych dyscyplin sportu, jest niezbêdne jak mycie zêbów.
Dzi¶ pogl±dy te koresponduj± z obecnym przekonaniem, ¿e do æwiczeñ podchodzi siê zbyt jednostronnie, my¶l±c tylko i wy³±cznie o rozwoju miê¶ni. Æwiczy siê czêsto w z³ych i dusznych pomieszczeniach, zaniedbuj±c ¿ywotn± potrzebê przebywania na ¶wie¿ym powietrzu. Nie dba siê te¿ o prawid³owe funkcjonowanie uk³adu kr±¿enia.

Koniec wiosny i lato to najlepszy moment do odmiany. Trzeba wyj¶æ w plener i umiejêtnie urozmaiciæ monotoniê treningu. Do tego nale¿y wybraæ w³a¶ciwe otoczenie, najlepiej w¶ród zieleni.

Kultury¶ci na ogó³ nie zdaj± sobie sprawy z tego, jakie korzy¶ci zdrowotne mo¿e im daæ w³±czenie do swojego treningu, æwiczeñ rozwijaj±cych ich cechy motoryczne. Zadowalaj± siê æwiczeniami si³owymi, d±¿±c za wszelk± cenê do rozwoju umiê¶nienia.

Karykatur± kulturysty staje siê – typowy „pakier”, który zmuszony podbiec kilkana¶cie metrów, np. do tramwaju, mêczy siê i poci. Pomimo tego, ¿e jest „du¿y i silny”, to na dr±¿ku mo¿e podci±gn±æ siê kilka razy. Katastrof± na ogó³ koñczy siê dla niego np. próba gry w siatkówkê lub zmagania z rywalami w innych dyscyplinach sportu, w których trzeba byæ zwrotnym, szybkim i mieæ wytrzyma³o¶æ.

Wielu z tych gigantów ma przykrócone miê¶nie, „Zardzewiale” stawy i ma³± elastyczno¶æ wi±zade³. Sportowiec z takimi wadami nie ma szans na uprawianie wyczynowo wiêkszo¶ci dyscyplin sportu, choæby boksu, siatkówki, judo lub zapasów. W parze z tym id± inne obci±¿enia. Serce jest wielko¶ci piê¶ci, wa¿y oko³o 300 gramów, a musi zaopatrywaæ w krew cz³owieka np. o wzro¶cie 175 cm i wadze 100 kg. W si³owniach wiêkszo¶æ æwicz±cych oddycha zbyt p³ytko. Zamiast trzech litrów powietrza, jakie mo¿na pobraæ przy prawid³owym wdechu, poprzestaje na jednym litrze, co mo¿e byæ wystarczaj±ce dla funkcjonowania organizmu, ale na pewno nie przy intensywnym treningu.

Przecie¿ nie chodzi nam o to, aby byæ „przewalistym” i nieruchawym „kolosem”, ale bez wzglêdu na wiek – wszechstronnie wysportowan± i ³adnie zbudowan± osob±, chcieæ i móc czerpaæ rado¶æ z ¿ycia, rzadziej chorowaæ i byæ bardziej odpornym psychicznie, na trudy dnia codziennego. Wed³ug dr Fritza Oelze, praktykuj±cego w Niemczech, osoby przeplataj±ce trening stricte kulturystyczne z æwiczeniami ogólnorozwojowymi, mog± zwiêkszaæ swoj± sprawno¶æ i utrzymywaæ j± nawet do 70 roku ¿ycia. Skandynawscy amatorzy – atleci, wszechstronnie wytrenowani, po 60 – ce, bez trudu wyciskaj± 150 kg i przysiadaj± z 200 kg ciê¿arem. U nas takie rezultaty to nieosi±galne marzenie wiêkszo¶ci æwicz±cych dwudziestolatków.

Kto przeplata treningi si³owe np. jazd± na rowerze, ten dobrze wie, ¿e to wyrabia kondycjê, poprawia pracê serca i ca³ego uk³adu krwiono¶nego, a do tego dobrze dotlenia. O przyjemno¶ci, jak± czerpie siê z jazdy rowerem, decyduje otocznie. Do peda³owania steramy siê wybieraæ trasy krajobrazowe urozmaicone – drogi le¶ne lub w¶ród pól, wzd³u¿ rzek, zbiorników wodnych, itp.
Rower to pasja coraz wiêkszej liczby kulturystów. Wystarczy w niedziele wyj¶æ na spacer na warszawskie nabrze¿e Wis³y, aby ujrzeæ cyklistów wyró¿niaj±cych siê atletyczn± budow±. Mo¿na ich spotkaæ równie¿ na le¶nych ¶cie¿kach Puszczy Kampinoskiej i innych pól i lasów.

Marek Perepeczko, dobrze zapowiadaj±cy siê koszykarz i judoka, a w latach 70 – tych kulturysta, zachêcony przez Daniela Olbrychskiego, przez kilkana¶cie lat je¼dzi³ na rowerze i to na dalekich trasach. Z roweru, od wczesnej wiosny do pó¼nej jesieni, korzysta te¿ Bogus³aw Krydziñski. Przed prac± trening kulturystyczny, a wieczorem 20, 30 – kilometrów rowerowe rajdy na trasach le¶nych okoliæ Sztokholmu. Przez cale lato z rowerem nie rozstaje siê Jerzy Pachocki, czo³owy kulturysta lat 60 –tych, obecnie trenuj±cy w kulturystycznej „Syrence”.Trzeba te¿ wymieniæ Krzysztofa Górnickiego - instruktora kulturystyki, który od ponad 20 lat, "peda³uje" ka¿dego dnia, bez wzglêdu na pogodê

Modne jest te¿ wieczorne bieganie. Regularnie biega Józef Radziwi³ko, weteran i mistrz lat sze¶ædziesi±tych. Edward Misztal, by³y super – glina i znany antyterorysta. Nie ka¿dy jednak mo¿e biegaæ. Szczególnie osobnicy o du¿ej wadze, co niestety dotyczy wiêkszo¶ci kulturystów. Oni powinni je¼dziæ rowerami lub uprawiaæ marsz przeplatany truchtem, zw³aszcza latem.
Autor Jan W³odarek maj 2000 r.
Rej.558./ J.W. - 48/JWIP.PL
Aktualizacja 2012.04.29, godz.21:05



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Joe Weider i znajomi
Joe Weider i znajomi
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE