Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998009
osób.
Oni s± z nami:
Za nim poszli inni. Przygotowal Jan W³odarek
Trzeba pamiêtaæ, ¿e Polska by³a pierwszym krajem w by³ym obozie socjalistycznym, który zacz±³ lansowaæ kulturystykê.
Zas³uga to Stanis³awa Zakrzewskiego, który jako pierwszy zacz±³ propagowaæ ten nowy sport, bowiem widzia³ w nim szansê masowego upowszechniania æwiczeñ si³owych w¶ród m³odzie¿y. I tak siê sta³o! Za przyk³adem Stanis³awa Zakrzewskiego, wzoruj±c siê na Jego polskiej szkole kulturystyki poszli w by³ej: ZSRR, Czechos³owacji, NRD, Bu³garii i Rumunii.
Z cyklu „historia kulturystyki” przypominam ni¿ej artyku³ pt. "Uniwersytet atletyki”, o pocz±tkach kulturystyki w ZSRR, który ukaza³ siê w „Sporcie dla Wszystkich” w pa¼dzierniku 1964 r.
J.W. 25 sierpnia 2008 r.

Uniwersytet atletyki



Na zdjêciu : W. Dubinin, obecnie jest prezesem rosyjskich kulturystów

„Do was siê zwracam m³odzie¿y! Nie traæcie czasu. Przyst±pcie do uprawiania æwiczeñ si³owych (kulturystyki). Je¶li nawet nie zostaniecie mistrzami ¶wiata w jakiejkolwiek dziedzinie sportu, to na pewno zdobêdziecie zdrowie i staniecie siê silni. A to chyba nie jest bez znaczenia”!

Ze s³owami tymi na ³amach pisma „Moskiewski Komsomolec” zwróci³ siê do m³odzie¿y Zwi±zku Radzieckiego zas³u¿ony mistrz sportu, kilkakrotny mistrz i rekordzista ¶wiata w podnoszeniu ciê¿arów i lekarz w jednej osobie dr Arkady Worobiew. Równocze¶nie przez 6 miesiêcy og³asza³ cykl artyku³ów na temat æwiczeñ si³owych udzielaj±c m³odzie¿y szereg rad i wskazówek jak nale¿y trenowaæ. Tytu³ artyku³ów: „Uniwersytet atletyki”.
Ju¿ po kilku miesi±cach od momentu ukazania siê w „Moskiewskim komsomolcu” apelu dr Worobiewa zaczê³y nap³ywaæ liczne listy z podziêkowaniem za cenn± inicjatywê pisma i wskazywania sposobu warto¶ciowego i przyjemnego wykorzystywania wolnego czasu.

Cieszymy siê, ¿e w Zwi±zku Radzieckim æwiczenia si³owe ( kulturystyka) przyjmuj± charakter coraz bardziej masowy. W Moskwie, np. ju¿ nie tylko na £u¿nikach æwicz± liczne zespo³y kulturystyczne, ale wed³ug doniesieñ „Sportiwnaja ¿i¿ñ Rosiji” istnieje tam 10 samodzielnych o¶rodku kulturystycznych. Na ³amach tego pisma prowadzony jest pod redakcj± G. Tenno „kurs æwiczeñ si³owych”. Obok reprodukujemy 4 æwiczenia (które my tutaj nie zamieszczamy – przyp. Jan W³odarek).
Co na to nasza prasa m³odzie¿owa?
(„SdW”), 1964 r
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Obraz
Obraz
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE