Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999078
osób.
Oni s± z nami:
Najpiêkniejszy. Autor: Bogus³aw Koperski


HISTORIA KULTURYSTYKI
Od JWIP.PL: Poni¿sza relacja z zawodów ciekawa, napisana z polotem i dowcipna. Polecam j± szczególnie m³odzie¿y, która czyta nudne i sztampowe reporta¿e z mistrzowskich imprez, publikowane obecnie w naszych kulturystycznych czasopismach dla kulturystów.
Moja ocena tego artyku³u: piêæ z minusem (wg skali od 1 do 5). Minus to za zbytni± fantazjê autora, który poda³, ¿e obwód ramienia Mariana Rossy wynosi 53 centymetrów, w rzeczywisto¶ci mia³ mniej o 5 cm. Mo¿e to tylko chochlik drukarski. Nale¿y przypomnieæ, ¿e ten wszechstronny sportowiec wa¿y³ tylko 85 kg!
Mateusz Zborowski, styczeñ 2010 r., z Krosna

Historia kulturystyki. Londyñskie mistrzostwa sprzed 39 lat

Powracaj±cych z wakacji londyñczyków oczekiwa³o w koñcu wrze¶nia kilka imprez, które — je¶li wierzyæ miejscowej prasie — mia³y otwieraæ sezon kulturalny 1976/77. W¶ród nich co¶ niebanalnego, a zarazem obiecuj±cego ucztê duchow±: doroczny, ju¿ 28 z kolei, „Konkurs Mister Universum"!

Postanowili¶my z przyjacielem obejrzeæ to widowisko licz±c, ¿e organizatorzy podejm± za nogi dwóch zagranicznych dziennikarzy. Na godzin± przed uwertur± uda³o nam siê sforsowaæ stra¿e u wej¶cia za kulisy New Victoria Theatre i ju¿ wewn±trz wskazano nam Mr Oscara Heidenstama, który pe³ni od lat wielu funkcjê szefa komitetu organizacyjnego i przed laty sam wystêpowa³ na tych deskach w charakterze dêtkarza. Mój przyjaciel, który kiedy¶ próbowa³ rozruszaæ ruch kulturystyczny w Polsce i namówi³ mnie do obejrzenia „Mister Universum Contests", tak w³a¶nie okre¶la zawodników tej konkurencji: dêtkarze, bo nadmuchuj± miê¶nie — wyja¶ni³. Potem podrzucê ci kilka fachowych okre¶leñ — obiecywa³.
— Mr Heidenstam, jeste¶my dziennikarzami i chcieli¶my obejrzeæ ten konkurs — o¶wiadczy³em — gdzie mamy siê zg³osiæ po karty wstêpu?
— Poca³ujcie mnie w d.... ch³opcy — odpowiedzia³ i o ma³o nie dosz³o do draki, bo jako¶ automatycznie wyrwa³o mi siê: The same to you!
Chcia³, nie chcia³, wysup³ali¶my po 1,5 funta na bilety, ale przyjaciel uspokoi³ mnie, ¿e to prawie darmocha wzi±wszy pod uwagê galopuj±c± dewaluacjê tej waluty i atrakcje, jakie za te grosze mia³y nas oczekiwaæ.


Widownia New Victoria Theatre nabita by³a prawie do pe³na. Ponad dwa tysi±ce widzów tworzy³o swoist± atmosferê: mieszaninê podniecenia widowni sali bokserskiej z mocnymi akcentami wody koloñskiej marki „Brut" (najmodniejsza) i z dawna nie mytych cia³ (rz±d nawo³uje do oszczêdzania wody).

Gdy przyæmiono ¶wiat³a, na pastelowo podkolorowanej scenie zjawi³ siê Mr. Heidenstam. Z gestem ¶wiatowca w³o¿y³ rêce w kieszenie i powiedzia³: — Panie, panowie! Bêdziecie dzi¶ ¶wiadkami najwiêkszego na ¶wiecie pokazu mêskiej urody. Panów prosimy o nie pêkanie z zazdro¶ci, panie o za¿ycie ¶rodków uspokajaj±cych — doda³ dowcipnie. Jego miejsce zaj±³ potem konferansjer, który w krótkim rysie historycznym poinformowa³, ¿e wybory Mister Universum odbywaj± siê w Londynie ju¿ od 28 lat w dwóch konkurencjach: amatorów i profesjonalistów. Kandydaci do tytu³ów wy³onieni s± w krajowych eliminacjach i klasach w zale¿no¶ci od wzrostu.

Przez londyñskie konkursy przeszli tacy idole mêskiej urody jak Mickey Hargitay. krótkotrwa³y m±¿ Jayne Mansfield i Frank Zane — od laty uwa¿any za niedo¶cig³y wzór. Wcze¶niej jeszcze, z programu dowiedzia³em siê, ¿e wieloletnim honorowym go¶ciem konkursu by³ legendarny miliarder Paul Getty, który — jak napisano — docenia³ na równi uroki mêskiej, jak i dziewczêcej urody.

Najpierw zaprezentowa³a siê widowni klasa amatorów. Na scenie w najprzeró¿niejszych pozach stanê³o dziesiêciu konusów poni¿ej 5 stóp i 6 cali. Potem opad³a kurtyna i zaczêli pojedynczo wchodziæ na podium, aby w kilkuminutowym programie zaprezentowaæ wyniki wieloletnich nadymañ miê¶ni karmionych protein±.


(Na zdjêciu S. Nubret)

Wygl±da to nastêpuj±co: dêtkarz staje na podium i pod dyskretn± sweet muzyczkê szpanuje, czyli naprê¿a kolejne miê¶nie i ich zespo³y. Przyjaciel zrobi³ mi ma³y wyk³ad fachowych okre¶leñ. Tak wiêc kulturystê nazywamy dêtkarzem albo szpanerem. Mocno wyeksponowane miê¶nie klatki piersiowej to szkatu³a. Niektórzy szkatu³ê maj± tak rozbudowan±, ¿e mo¿na na niej postawiæ szklankê z wod±, ale s± i tacy mistrzowie, który potrafi± krêciæ m³ynka obu miê¶niami piersiowymi w odwrotnych kierunkach, co z regu³y wywo³uje nieopisany aplauz publiki. Dalej idzie miêsieñ bodaj¿e czworoboczny, umieszczony nad ³opatkami, co fachowo okre¶la siê jako kaptur. Gdy dêtkarz ma dobrze postawiony kaptur, siêga mu on a¿ do uszu. Mocno wyeksponowane miê¶nie pod pachami to skrzyd³a, które siê stawia. Dobrze wyrobiony biceps nazywamy gruszk±, a po³±czony razem z miê¶niem obok to po prostu baniak. Na marginesie: najwiêkszy baniak w PRL nale¿a³ kiedy¶ do prekursora kulturystyki u nas — Mariana Rosy, 53 centymetry w obwodzie... Mocno zaszpanowano miê¶nie ud siêgaj±ce od pachwiny a¿ do kolan nazywamy bryczesami i to porównanie wydaje mi siê najbardziej trafne, zreszt± spójrzcie na zdjêcie.

Cala sztuka polega na prezentacji kolejnych miê¶ni przez napinanie ich do maksimum. Dêtkarz najpierw zaczyna od prezentowania pojedynczych miê¶ni, przy czym wysi³ek przy szpanowaniu podobny jest harówce, jak± wykonuj± ciê¿arowcy. Potem naprê¿a ca³e zespo³y miê¶ni, a fina³em jest kilkusekundowe zwarcie ca³ej muskulatury, do czego s³u¿± specjalne pozy: antycznego dyskobola albo ³ucznika napinaj±cego ciêciwê. Przy tej ostatniej figurze publika krzyczy: „Uwa¿aj! Wybijesz szybê!!!"

Wystêpy amatorów w czasie Mr Universum Contests s³u¿± rozgrzaniu publiki. Kiedy skoñczyli, og³oszono 15-minutow± przerwê, po której czeka³y nas g³ówne atrakcje pokazu. Najpierw odby³ siê fina³ europejskiego konkursu o tytu³ Miss Bikini. Jest to ruch kulturystyczny dla pañ i nie ma nic wspólnego z wyborami Miss Universum. Okazuje siê, ¿e panie te¿ chc± æwiczyæ swe sylwetki, a czyni± to w specjalnych klubach, równie¿ faszeruj±c siê proteinami. Spo¶ród dziewiêtnastu finalistek uznanie jury zdoby³a Cindy Breakspeare z Jamajki.

Amfiteatr oszala³, gdy na scenie stan±³ Serge Nubret. Czekoladowy ch³opak z Gwadelupy, stale mieszkaj±cy w Pary¿u, okaza³ siê uosobieniem mêskiej piêkno¶ci. Nikt nie ma takiego kaptura, szkatu³y, baniaków i bryczesów jak Serge i nikt te¿ nie móg³ mu zagroziæ w zdobyciu tytu³u Mister Universum 1976. Przy wyj¶ciu z sali finalistki pokazu Miss Bikini rozdawa³y zdjêcia Serga z jego adresem i telefonem. Stan±³em i ja w kolejce po podobiznê najpiêkniejszego, aby j± czytelnikom zaprezentowaæ.
Autor: Bogus³aw Koperski ( ¬ród³o: tygodnik „Perspektywy” 1976 r.). Przygotowa³: Mariusz Zborowski, 4 stycznia 2010 r.
Aktualizacja: 13 stycznia 2010 r., godz.: 16:50


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Podsumowanie sezonu, 1968 r.
Podsumowanie sezonu, 1968 r.
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE